KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-07-07

Plaga żurawi na polach

W Polsce jest coraz więcej przypadków, kiedy żurawie niszczą uprawy, ale rolnikom nie należy się za to odszkodowanie. 

To już prawdziwa plaga. Stada żurawii wyjadają obciane ziarnami pola. Rolnicy walczą z żurawiami od dawna. Niektórzy oceniają, że straty na polach wynoszą nawet 10%. 

Rolnicy szukają sposóbów na pozbycie się intruzów. Najnowszym pomysłem jest rozstawianie białych płacht na drągach, ale jak się okazuje, to niewiele daje. Zdaniem wielu rolników państwo powinno wziąć odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez żerujące ptaki. Jednak takich zapisów w prawie nie ma. Zgodnie z ustawą Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska odpowiada za szkody wyrządzone przez gatunki objęte ochroną - żubra, rysia, wilka, niedźwiedzia oraz bobra. Jednak nie za ptaki. 

Jedyne zalecenia to odstraszanie - np. metodą hukową lub odtwarzanie dźwięków naturalnych wrogów - na to jednak trzeba mieć zezwolenie. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest możliwość uzyskania ustnego pozwolenia na odstraszanie żurawii. Rolnik, który chce uzyskać taką zgodę powinien skontaktować się z oddziałem Dyrekcji Ochrony Środowiska, po czym w ciągu 7 dni złożyć pisemny wniosek, aby otrzymać formalną zgodę. 

W Polsce przybywa szkód spowodowanych przez ptaki, bo ich populacja rośnie. Rośnie też powierzchnia upraw, które są przysmakami ptaków - do nich należy właśnie kukurydza. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione