KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-07-12

Ile za usługi żniwne?

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się już żniwa. Jak zawsze pierwszy pod kombajny poszedł jęczmień ozimy. Ale pogoda żniwowaniu nie sprzyja. Rolnicy zwracają uwagę na fakt, że zboże jest mokre i... 

Nie każdy producent rolny ma własne maszyny pozwalający na sprzęt zbóż z pola. Od lat wielu rolników korzysta z usług właścicieli maszyn rolniczych, którzy pomagają sprawnie przeprowadzić żniwa.


W ubiegłym roku za sprzęt zbóż nowoczesnym kombajnem kosztował od 300 do 380 złotych w zależności od regionu kraju. Ta cena zawierała w sobie koszt paliwa. Koszt usługi wykonywanej za pomocą sprawdzonego i lubionego Bizona był około 100 złotych niższy za godzinę usługi. W tym roku cena usług powinna być niższa. Głównym powodem jest znacznie niższa niż przed rokiem cena paliwa.


Rolnicy zwracają uwagę na to, że z powodu niekorzystnej pogody łany bardzo często są wylęgnięte, co z kolei wymusza wolniejszą pracę maszyn i może spowodować podwyżkę ceny.


Pamiętajmy także, że słoma jest niezwykle cennym surowcem. W ubiegłym roku za tonę sprasowanej słomy najczęściej płacono od 80 do 100 złotych. Tu najpopularniejsza jest usługa prasowania w duża kostkę prasą wielkogabarytową - ze względu na tańsze paliwo także i ta usługa powinna być tańsza w 2020 roku.


Prognoza pogody nie przewiduje znacznego ocieplenia. Deszczu także nie zabraknie. Nie jest to dobra pogoda na żniwa. Tym brdziej trzeba zadbać o sprawny sprzęt zboża. Oby się udało!

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione