Co zamiast dikwatu?

Dikwat, czyli dibromek dikwatu - należący do grupy chemicznej bipirydyli, został wprowadzony na rynek w 1958 r. To nieselektywna substancja. Jest on wykorzystywany do nieselektywnego zwalczania chwastów i desykacji niektórych upraw, np. ziemniaka, rzepaku. W zasadzie należałoby napisać: był. Dikwat został wycofany na podstawie Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1532 z 12 października 2018 r. Państwa członkowskie wycofały zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające dikwat jako substancję czynną najpóźniej do dnia 4 maja 2019 r.
Rolnicy z izby w Opocznie zwracają uwagę, że wycofanie dikwatu może spowodować większe zużycie co najmniej tak samo kontrowersyjnego glifosatu.
Podjęcie działań w sprawie wycofania substancji dikwatu i braku zamienników. Brak zamienników spowoduje, że rolnicy zaczną nadużywać glifosat stosując zwiększone dawki, co przedłoży się na złą jakość produktów - zwraca uwagę samorząd rolniczy z powiatu opoczyńskiego.
Obecny, mokry rok i tak powoduje, że glifosat jest używany do dosuszania rzepaku i zbóż częściej niż w ostatnich latach, gdy uprawy zasychały same. Czy więc wycofanie dikwatu przyniesie pozytywne efekty, czy wręcz przeciwnie?
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|