KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-07-19

Borówka amerykańska – owoców jest mniej?

Borówki - amerykańskie - są właściwie już tylko z nazwy, bo rosną niemal w całej Polsce. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem plantatorów i konsumentów. Wysokie są w tym sezonie też ceny. Jednak z powodu kapryśnej pogody zbiór zapowiada się mniejszy niż zwykle. 

Jeśli chodzi o borówkę, to tutaj pogoda weryfikuje plony. Jako owoc deserowy, potrzebuje ona stabilnej pogody, a takiej niestety w tym sezonie nie mamy. Zaszkodziło to wszystkim owocom miękkim. Szacuje się, że tegoroczne zbiory borówek będą o 10-20% mniejsze niż w 2019 r. Są niestety też takie plantacje, które mają nawet 40% straty.

Co ważne, owoce borówki wysokiej cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony konsumentów, mimo że to owoc stosunkowo drogi. Doceniamy przede wszystkim ukryte w borówkach bogactwo witamin i minerałów, ale takż ich smak.

Warto dodać, że borówka to polski hit eksportowy. Znajdujemy się bowiem w czołówce producentów tego owocu w Europie. Większość krajowych borówek trafia za granicę. Głównie do krajów Unii, ale także na inne kontynenty. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione