KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-07-20

Kolejne gminy uwolnione z restrykcji ASF

Polska Inspekcja Weterynaryjna uwalnia kolejne gminy z restrykcji związanych z afrykańskim pomorem świń. Ostatnio przepisy złagodzono prawie w 40 gminach, a po wakacjach ułatwienia mają obowiązywać w kolejnych 50. 

Od początku roku w lasach w całej Polsce znaleziono blisko 3 tys. chorych dzików. To co prawda więcej niż przed rokiem, ale statystyki dotyczące choroby u świń są znacznie lepsze. 

Od stycznia ASF potwierdzono w 6 gospodarstwach, rok temu było ich 20.To właśnie brak wirusa w chlewniach daje możliwość luzowania obostrzeń związanych z hodowlą i przemieszczaniem zwierząt. Ostatnio Bruksela zgodziła się na zmniejszenie restrykcji dla hodowców w blisko 40 polskich gminach, ale służby weterynaryjne już zapowiadają wniosek o zmianę strefy niebieskiej na czerwoną w kolejnych kilkudziesięciu gminach na terenie całej Polski – w tym także w województwie lubuskim. 

O łagodzenie restrykcji w strefach z największymi ograniczeniami apelują sami hodowcy. Znalezienie się w strefie niebieskiej nakłada szereg obowiązków, które praktycznie uniemożliwiają sprzedaż żywca. Przez co prowadzenie chlewni na tym obszarze staje się nieopłacalne. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione