Gryzonie atakują pola! Dopłat do ubezpieczenia upraw nie będzie

Resort rolnictwa poinformował, że nie przewiduje dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka strat spowodowanych przez gryzonie. zaznaczył też, że kierunki zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w celu holistycznego ubezpieczenia gospodarstw rolnych będą określone na podstawie realizowanego obecnie projektu GOSPOSTRATEG oraz w ramach prac Zespołu do spraw ubezpieczeń w rolnictwie.
Niezależnie od powyższego należy mieć na uwadze, że masowym pojawieniom się gryzoni stwarzającym zagrożenie dla upraw rolniczych, w tym rzepaku, zbóż ozimych i kukurydzy sprzyjają m.in uproszczenia w uprawie, pozostawianie na polach przez dłuższy czas słomy i ściernisk, niewykaszanie miedz i rowów oraz mała populacja ich naturalnych wrogów takich jak drapieżnych ptaków i ssaków. W walce z tymi szkodnikami trzeba pamiętać, że zasiedlają oprócz pól uprawnych, również lasy i łąki, rowy, mokradła oraz inne nieużytki. Przy ustalaniu terminów zabiegów przeciwko gryzoniom ważna jest znajomość migracji sezonowych. Wiosną gryzonie najliczniej występują na miedzach, łąkach na brzegach lasów i zarośli, a także częściowo na oziminach. W przypadku gryzoni systematyczne lustracje plantacji umożliwiają rozpoczęcie efektywnego ich zwalczania w optymalnym terminie. Należy jednak zaznaczyć, że obowiązujące przepisy w zakresie ochrony roślin (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 11072009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1, z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. 2019 r., poz. 1900, z późn. zm.) obligują do stosowania ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin, które polegają na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności niechemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.
Na polu wyznacza się 3 miejsca o powierzchni 100 m2 na których oblicza się wszystkie nory gryzoni. Nory te należy natychmiast zadeptywać. Po 1-2 dniach powtórnie liczy się nory otwarte, zamieszkałe przez gryzonie. Liczbę nor otwartych należy podzielić przez 3, otrzymujemy w ten sposób średnią liczbę nor na poletko. Przy liczbie 3 nor zamieszkałych na 100 m2 zabiegi zwalczające są konieczne. Metoda czynnych nor jest najprostszą w wykonaniu i stosunkowo dokładną, godną polecenia dla wszystkich gospodarstw z uwagi na jej małą inwazyjność i koszty. Oprócz metody czynnych nor można zastosować takie metodę odłowu pułapkami. Przy zastosowaniu tej metody używa się pułapki z założonymi przynętami. Pułapki można rozkładać w dowolnych miejscach, zwracając uwagę aby nie stwarzały zagrożenia dla innych zwierząt i ludzi. Powinno się rozkładać 25 pułapek na 1 ha w odstępach 1 metrowych (najlepiej układać przy wylotach nor — stwarza to większe prawdopodobieństwo wpadnięcia gryzonia do pułapki). Należy podkreślić, że im szybciej zostanie zagrożenie zidentyfikowane, tym zwalczanie będzie bardziej efektywne. Najlepszy skutek jest osiągany, gdy w ograniczanie liczebności szkodników będą zaangażowani okoliczni rolnicy, gdyż gryzonie dość szybko namnażają i rozprzestrzeniają się.
Decyzje o wykonaniu zabiegów ochrony roślin powinny być podejmowane w oparciu o wspomniany monitoring występowania organizmów szkodliwych, z uwzględnieniem progów ekonomicznej szkodliwości. Jest to niezwykle ważne narzędzie w integrowanej ochronie roślin.
Skutecznym środkiem do ograniczania populacji gryzoni jest ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB oraz Ratron GL. Należy podkreślić, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Zasady bezpiecznego stosowania danego środka ochrony roślin określa jego etykieta, odnosząca się między innymi do dozwolonej dawki środka oraz upraw, w jakich może być stosowany. Przed każdym ich użyciem należy stosować się do zaleceń zamieszczonych w etykiecie danego środka. Przedstawione powyżej przepisy określają również sposób postępowania ze środkami ochrony roślin w trakcie ich stosowania. Podstawową zasadą jest tu obowiązek wykonywania zabiegów ochrony roślin przy zastosowaniu środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu oraz w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń dla zdrowia człowieka oraz dla środowiska.
Ministerstwo informuje, że w specjalnie utworzonym serwisie internetowym „Platforma Sygnalizacji Agrofagów" (www.agrofagi.com.pl) w zakładce „Komunikaty" zostały zamieszczone szczegółowe informacje dotyczące metod regulacji występowania gryzoni w uprawach rolniczych. Na stronie tej znajdują się również aktualne materiały informacyjne (metodyki, poradniki, programy ochrony roślin, itp.) dotyczące ochrony roślin, w tym prawidłowego wykonywania zabiegów.
Źródło: KRIR
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|