Hodowcy koni zostali bez pomocy?

W związku z projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na operacje typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19 objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”, Polski Związek Hodowców Koni złożył w MRiRW protest przeciwko dyskryminowaniu w ww. projekcie rolników posiadających konie.
Związek w liście do ministra rolnictwa podkreśla, że konie to również zwierzęta gospodarskie, dlatego ich hodowcy powinni być traktowani tak samo jak inni rolnicy.
W piśmie podkreślono, że pogłowie koni w Polsce wynosi około 280 000 sztuk., w tym około 50% to konie zimnokrwiste i pogrubione - mięsne. Sprzedawane są głównie do Włoch w celu uboju, a przychód roczny z tej produkcji to 150-200 milionów złotych. Z kolei gospodarstwa utrzymujące konie innych typów stanowią bazę dla hodowli koni użytkowanych wierzchowo, zaprzęgowo, w rekreacji, agroturystyce i hipoterapii.
Branża ta czuje się, tak samo jak inni rolnicy, dotknięta kryzysem COVID-19, dlatego też hodowcy koni domagają się uwzględnienia ich w rozporządzeniu.
Źródło: PZHK
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|