Środki ochrony roślin – jakie i dlaczego wybrać?
Co warto wiedzieć o ochronie roślin?
Susze, powodzie, czy szkodniki – to tylko kilka z zagrożeń, które w kilka chwil potrafią zniszczyć posadzone i pielęgnowane na przestrzeni czasu rośliny. Aby jak najlepiej zabezpieczyć uprawy przed zniszczeniem, konieczne jest zaplanowanie konkretnych działań, które mają je wzmocnić i uodpornić. Dobrym pomysłem jest więc wybór takich odmian, które wydają się odporne na niepożądane działania. Wsparciem są środki ochrony roślin, które powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł i być stosowane wyłącznie w odpowiednim czasie i zalecanych proporcjach. Wszędzie tam, gdzie pojawia się zagrożenie dla uprawianych warzyw, drzewek owocowych, czy ziół, nieopisanym wsparciem stają się pestycydy, których zadaniem jest zwalczanie chorób i eliminacja szkodników.
Wybierając środki ochrony roślin, dobrze jest znać ich przeznaczenie. Aby pozbyć się niepożądanych gości z uprawianej ziemi, przydatne będę produkty zwane zoocydami. Wśród nich wskazać można owadobójcze insektycydy, zwalczające gryzonie rodentycydy, czy zabójcze dla ślimaków moluskocydy. Wśród tej grupy znaleźć można także pestycydy do walki z mszycami, czy działające na larwy.
Sporym obciążeniem bywają nie tylko organizmy żywe, ale i chwasty. W tym przypadku pomocne okazują się herbicydy, wśród których wyróżnić można w nadmiernej ilości kwiatów defloranty, usuwające liście defolianty, czy wspierające wysuszanie niepożądanych roślin deksykanty. Ostatnią grupę stanowią preparaty bakterio i grzybobójcze, które również mogą zaatakować plantację.
Środki ochrony roślin – jak z nich korzystać?
Dla zapewnienia sobie i swoim roślinom właściwego oprysku należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Podstawą jest przygotowanie mieszaniny, w taki sposób, który jest zgodny z zaleceniami producenta. Znaczenie ma nie tylko ilość poszczególnych środków, ale również temperatura, czy kolejność ich dodawania. Proces należy rozpocząć od przygotowania odpowiedniej ilości wody, do której będą dodawana poszczególne preparaty. Mieszanie najlepiej jest wykonać w sposób mechaniczny, aby nie doszło do osadzenia się substancji na ściankach lub dnie zbiornika. Precyzja oraz dokładność sprawiają, że oprysk będzie skuteczny, dzięki czemu realnie zabezpieczymy rośliny bez względu na rodzaj zagrożenia.
artykuł opracowany we współpracy z bricomarche.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|