KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-07-29

Jak sypią zboża? Nie jest źle, ale...

Poza Dolnym Śląskiem żniwa na większości terytorium Polski dopiero się rozpoczynają. Powodem jest - oczywiście - pogoda, która powoduje, że trudno zebrać suche plony.

Wiele jednak wskazuje na to, że plony będą lepsze niż przed rokiem. Jak informuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, do tej pory można skutecznie oszacować plony rzepaku i jęczmienia ozimego, gdyż w Wielkopolsce zbiory tych upraw są już mocno zaawansowane.


    • Plony jęczmienia ozimego kształtują się na poziomie 5,44 t/ha.
    • Plony rzepaku ozimego kształtują się na poziomie 3,03 t/ha.

W porównaniu do 2019 roku zarówno zbiór rzepaku jak i jęczmienia jest znacznie lepszy. W 2019 roku średni plon rzepaku wyniósł bowiem 2,51 t/ha, a jęczmień ozimy sypał w ilości 4,34 t/ha. 

 Powodem lepszych plonów jest na pewno lepsza pogoda, gdyż zimą nie było wymarznięć, a od maja uprawy nie cierpią na brak deszczu - komentuje Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Pozostałe zboża są w tej chwili skoszone w symbolicznej ilości, dlatego trudno jeszcze szacować, jak mogą kształtować się plony pszenicy czy żyta.

W maju Unia Europejska prognozowała dla Polski wyższe zbiory niż przed rokiem. Wiele wskazuje na to, że analitycy z MARS (Unijne Biuro Monitorujące Uprawy) się nie pomylili.

W centrum Polski i na Kujawach prawdziwe żniwa dopiero się zaczynają. Rolnicy już narzekają, że ze względu na deszcze są to ,,kradzione'' żniwa. Z jednej strony deszcz jest bardzo potrzebny, z drugiej - gdy trzeba dosuszyć ziarno - przydałoby się kilka dni bez deszczu. Może sierpień przyniesie lepszą pogodę na zbiory.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione