KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-08-02

Larwy rusałki osetnika lubią soję

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy zauważył, że wa uprawach soi w miejscowości Gorzyń na terenie województwa wielkopolskiego, w trzeciej dekadzie lipca odnotowano wystąpienie rusałki osetnika. 

Rusałkę osetnika w stadium motyla znamy wszyscy. Ma piękne pomarańczowe skrzydła z białymi i czarnymi plamkami. Problemem nie jest sam motyl, ale jego żarłoczne larwy, którym soja wyjątkowo smakuje i jest to ich ulubiona roślina żywicielska.

Masowe naloty motyli w Polsce najczęściej obserwowane są w drugiej połowie lipca. W lipcu i sierpniu, w zależności od pogody, pojawia się letnie pokolenie motyla. Jak sama nazwa wskazuje gąsienice żerują także na oście i nawet na pokrzywach, ale w polskich warunkach klimatycznych szczególnie zasmakowała im soja.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin, samice motyla składają jasnozielone jaja na liściach roślin żywicielskich. Po 7 dniach z jaj rozwijają się gąsienice, które żerują w splecionych oprzędach na kilku do kilkunastu liściach, szkieletując je. Ich żerowanie trwa ok. 2–4 tygodni.

Pojawieniu się szkodnika sprzyja wysoka temperatura, zachwaszczenie pola ostrożniem polnym i chabrem oraz duże zagęszczenie roślin (zwiększona norma wysiewu soi).

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione