KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-08-02

Larwy rusałki osetnika lubią soję

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy zauważył, że wa uprawach soi w miejscowości Gorzyń na terenie województwa wielkopolskiego, w trzeciej dekadzie lipca odnotowano wystąpienie rusałki osetnika. 

Rusałkę osetnika w stadium motyla znamy wszyscy. Ma piękne pomarańczowe skrzydła z białymi i czarnymi plamkami. Problemem nie jest sam motyl, ale jego żarłoczne larwy, którym soja wyjątkowo smakuje i jest to ich ulubiona roślina żywicielska.

Masowe naloty motyli w Polsce najczęściej obserwowane są w drugiej połowie lipca. W lipcu i sierpniu, w zależności od pogody, pojawia się letnie pokolenie motyla. Jak sama nazwa wskazuje gąsienice żerują także na oście i nawet na pokrzywach, ale w polskich warunkach klimatycznych szczególnie zasmakowała im soja.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin, samice motyla składają jasnozielone jaja na liściach roślin żywicielskich. Po 7 dniach z jaj rozwijają się gąsienice, które żerują w splecionych oprzędach na kilku do kilkunastu liściach, szkieletując je. Ich żerowanie trwa ok. 2–4 tygodni.

Pojawieniu się szkodnika sprzyja wysoka temperatura, zachwaszczenie pola ostrożniem polnym i chabrem oraz duże zagęszczenie roślin (zwiększona norma wysiewu soi).

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione