KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Koronawirus w przetwórniach coraz groźniejszy

Opublikowano 07.08.2020 r.
Służby sanitarne apelują do właścicieli zakładów przetwórczych o wprowadzenie zmianowego systemu pracy. 

Niska temperatura i duża liczba pracowników pozwalają na rozprzetrzenianie się wirusa. Nawet 3/4 dobowych zachorowań pochodzi z zakładów pracy. Na zakażenie wirusem najbardziej narażeni są nie tylko górnicy, ale coraz częściej także pracownicy zakładów mięsnych czy mleczarni. Ostatnio wirusa potwierdzono w zakładach mleczarskich na Mazowszu, a wcześniej w Wielkopolsce. 

Służby apelują o ostrożność, szczególnie tam, gdzie jest duże skupisko pracowników i kontrolowana atmosfera. W takoch warunkach wirus bardzo szybko się przenosi. W pomieszczeniach z niższą temperaturą ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe. Stąd apel służb sanitarnych o wprowadzenie pracy zmianowej i zapewnienie środków dezynfekcyjnych. 

Inspektorzy sanitarni i weterynaryjni, przy okazji rutynowych kontroli, będą na to zwracali uwagę. W monitoring tego, co dzieje się w halach produkcyjnych włączy się także Inspekcja Pracy, która sprawdzi, w jakich warunkach odbywa się praca i czy pracownicy mogą czuć się bezpiecznie. 

Potwierdzenie wirusa u pracowników to dla zakładu same problemy. W skrajncych przypadkach może dość nawet do czasowego zamknięcia placówki. Cierpią na tym nie tylko przedsiębiorcy, ale także rolniczy, którzy dostarczają do zakładu surowiec. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO