KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-08-07

Koronawirus w przetwórniach coraz groźniejszy

Służby sanitarne apelują do właścicieli zakładów przetwórczych o wprowadzenie zmianowego systemu pracy. 

Niska temperatura i duża liczba pracowników pozwalają na rozprzetrzenianie się wirusa. Nawet 3/4 dobowych zachorowań pochodzi z zakładów pracy. Na zakażenie wirusem najbardziej narażeni są nie tylko górnicy, ale coraz częściej także pracownicy zakładów mięsnych czy mleczarni. Ostatnio wirusa potwierdzono w zakładach mleczarskich na Mazowszu, a wcześniej w Wielkopolsce. 

Służby apelują o ostrożność, szczególnie tam, gdzie jest duże skupisko pracowników i kontrolowana atmosfera. W takoch warunkach wirus bardzo szybko się przenosi. W pomieszczeniach z niższą temperaturą ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe. Stąd apel służb sanitarnych o wprowadzenie pracy zmianowej i zapewnienie środków dezynfekcyjnych. 

Inspektorzy sanitarni i weterynaryjni, przy okazji rutynowych kontroli, będą na to zwracali uwagę. W monitoring tego, co dzieje się w halach produkcyjnych włączy się także Inspekcja Pracy, która sprawdzi, w jakich warunkach odbywa się praca i czy pracownicy mogą czuć się bezpiecznie. 

Potwierdzenie wirusa u pracowników to dla zakładu same problemy. W skrajncych przypadkach może dość nawet do czasowego zamknięcia placówki. Cierpią na tym nie tylko przedsiębiorcy, ale także rolniczy, którzy dostarczają do zakładu surowiec. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione