Jak dbać o słuch? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!

1. Chroń uszy przed wiatrem i mrozem
To najbardziej oczywista i prosta rzecz, o której warto pamiętać. Zadbajmy o to, by nasze uszy były osłonięte, gdy temperatura jest niska lub wieje mocny wiatr. W przeciwnym wypadku małżowina może przemarznąć, a wiatr może przewiać ucho wewnętrzne. Zdecydowanie lepiej zapobiec chorobie uszu, niż później się z nią zmagać.
2. Zrezygnuj lub ogranicz słuchawki douszne
Specjaliści alarmują, że jedną z przyczyn coraz częściej występujących u młodych osób problemów ze słuchem jest ogromna popularność różnego rodzaju przenośnych odtwarzaczy muzycznych i połączone z nią masowe słuchanie muzyki przez niewielkie douszne słuchawki. Zatykając uszy odcinamy tło otoczenia, które mieszają się z dźwiękami muzyki sprawiając, że jest łatwiej przyswajalna dla naszego ucha.
3. Ostrożnie w pubie i na koncercie
Relaksując się w pubie lub na koncercie narażeni jesteśmy na ogromny hałas. Nie wszyscy właściciele lokali i sal koncertowych zrozumieli, że jakość dźwięku nie musi iść w parze z jego głośnością. Eksperci alarmują, że poziom dźwięku w niektórych polskich pubach jest wyższy niż w pobliżu przelatującego samolotu. Doradzamy by unikać tych pubów, w których muzyka jest za głośna – dla dobra własnego słuchu oraz rozmowy, którą toczymy z przyjaciółmi…
4. Pomyśl o hałasie, gdy kupujesz lub wynajmujesz mieszkanie…
Dbać o słuch warto także… wybierając mieszkanie lub miejsce na nowy dom. Jeżeli mamy możliwość wyboru lepiej zdecydować się na lokal położony w cichej okolicy. To prawda, że do hałasów można się przyzwyczaić, ale to nie znaczy, że one znikają. Trwają nadal i jeżeli są uciążliwe mogą systematycznie uszkadzać nasz słuch. W tym miejscu warto dodać, że dopuszczalny przez polskie prawo poziom hałasu w terenie zabudowanym w porze dziennej wynosi - 60 dB (od 6.00 do 22.00); w porze nocnej - 50 dB.
5. A może… stopery?
Nie zawsze można z nich skorzystać, ale jeżeli istnieje taka możliwość to warto rozważyć zakup stoperów, które w niektórych sytuacjach mogą okazać się zbawienne.
Jak poznać, że masz problemy ze słuchem? Gdzie zbadać sobie słuch? – na te pytania odpowiemy w drugiej części artykułu.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|