KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-08-27

To już pewne: nowy podatek od stycznia 2021

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów kon­sumentów. Co to za podatek? 

W założeniu nowy podatkek ma kształtować wśród społeczeństwa świadomość konieczności ograniczenia spożywania cukru. W praktyce natomiast oznacza obciążenie producentów napojów, do których dodawany jest cukier, dodatkową opłatą w wysokości...nawet 0.50 zł za każdy litr napoju. 

Tak zwany "podatek cukrowy" jest niczym innym, jak opłatą od słodzonych napojów i alkoholu, który sprzedawany jest w Polsce w małych opakowaniach. 

Ustawa od początku budziła kontrowersje, szczególnie wśród branży producentów oraz sadowników. 

 

drukuj  

Proponowane przez resort zdrowia rozwiązania prawne uderzają w polską gospodarkę, w szczególności szkodzą producentom napojów oraz nektarów owocowych i warzywnych, sadownikom, a także konsumentom. W ewidentnej sprzeczności z celami prozdrowotnymi, nakreślonymi w ustawie jest także zupełne pominięcie opłat za napoje alkoholowe typu piwa smakowe oraz radler. Uważamy, że opłata  w tej formie nie spełni swojej roli pod kątem aspektów zdrowotnych, przyczyni się do nieodwracalnych negatywnych skutków ekonomicznych i ma charakter wyłącznie fiskalny” – pisali przeciwnicy ustawy w liście skierowanym do ministra zdrowia.

O negatywnych skutkach dla polskiej gospodarki mówili też szeroko przedstawiciele sadownictwa: 

Po raz kolejny rząd próbuje ograniczyć zapotrzebowanie na krajowe owoce i warzywa dla polskiego przetwórstwa. Rolnicy mają problem z zagospodarowaniem każdej tony swoich surowców, a dodatkowe opłaty fiskalne, tylko pogorszą sytuację na polskim rynku” – dr Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Podatek cukrowy dyskryminuje branżę napojową

Jednak ani sprzeciw branży producenkiej, ani odrzucenie ustawy przez Senat nie przeszkodziły we wprowadzeniu podatku w życie. Najpierw Sejm odrzucił decyzję Senatu, a później prezydent Duda złożył podpis na dokumencie. 

I tym sposobem od 1 stycznia 2021 r. wszyscy producenci napojów i alkoholi, do których dodawany jest cukier będą obciążeni dodatkową opłatą. Tego, czy podatek cukrowy przyniesie ograniczenie spożywania cukru przez Polaków nie wiadomo. Wiadomo za to na pewno, że należy spodziewać się wzrostu cen na sklepowych półkach. I jak to zwykle bywa najbardziej odczujemy to my - konsumenci. 

Więcej o podatku cukrowym przeczytacie poniżej. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione