KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

"Poznaj nasze KGW" Szpilki na roli

Opublikowano 28.08.2020 r.
"Jesteśmy kołem na miarę XXI wieku - kobietami z energią i morzem pomysłów. Prowadzimy domy, pracujemy na roli, studiujemy oraz pracujemy w innych zawodach - nie zawsze związanych z rolnictwem. Łączy nas jedno - miłość do miejsca, w którym mieszkamy i szacunek do tradycji" - mówią o sobie Panie z KGW Szpilki na Roli. Poznajcie kolejne wyjątkowe koło gospodyń wiejskich!

17 grudnia 2018r. z inicjatywy Alicji Kaźmierskiej w świetlicy wiejskiej w Rzadkiej Woli odbyło się spotkanie kobiet, mieszkanek Rzadkiej Woli i Rzadkiej Woli Parcele, podczas którego panie podjęły się wyzwania - powołania do życia Koła Gospodyń Wiejskich Rzadka Wola - koła łączącego mieszkanki Rzadkiej Woli i Rzadkiej Woli Parcele. Mocą uchwały Panie nadały kołu nazwę Koło Gospodyń Wiejskich Rzadka Wola "Szpilki na roli". Obecnie koło zrzesza 13 pań, jednak gdy jest taka potrzeba, jest nas dużo więcej – na mieszkańców sołectwa Rzadka Wola i Rzadka Wola Parcele zawsze można liczyć.

Skąd pomysł na nazwę? Jesteśmy kołem na miarę XXI wieku - kobietami z energią i morzem pomysłów. Prowadzimy domy, pracujemy na roli, studiujemy oraz pracujemy w innych zawodach - nie zawsze związanych z rolnictwem. Łączy nas jedno - miłość do miejsca, w którym mieszkamy i szacunek do tradycji. Szpilki na roli to kobiety, które łamią stereotyp "kobiety na roli". Swoimi działaniami pragniemy pokazać, że dobra organizacja jest kluczem do sukcesu. W dobie Internetu ciężko jest o nawiązanie sąsiedzkich relacji, jednak należy pamiętać, że bez nich nie istnieje prawdziwe lokalne społeczeństwo. - mówi Joanna Włodarzewska.

Głównie skupiamy się na tym, by spędzić ze sobą czas, od tak po prostu. „Szpilki na roli” powstały z pragnienia zacieśnienia więzi sąsiedzkich i z potrzeby wspólnych spotkań, na których omawiane są plany na najbliższe miesiące. Zawiązanie koła stało się także sposobnością do wyjścia poza ramy sołectwa. Miałyśmy przyjemność poznać wiele osób, które pomogły nam wdrożyć nowe projekty i pomysły. Chętnie zagłębiamy się w tajniki tradycyjnej kuchni kujawskiej, szlifując zdobyte już umiejętności.

 

Miałyśmy okazję zaprezentować nasze kulinarne zdolności na wielu prezentacjach, takich jak: powiatowa wystawa „Stoły Wielkanocne na Kujawach”, gminne Święto Plonów, Festiwal Smaków, czy też Święto Żuru Kujawskiego. Jednak KGW to nie tylko kuchnia. Na przestrzeni niespełna 2 lat działalności wśród „Szpilek” dało się zauważyć niezwykłe talenty Pań. Są świetnymi organizatorkami wydarzeń kulturalnych, jako dekoratorki wnętrz – sprawują się niczym profesjonalistki, gotują tak pysznie, że nawet sam Gordon Ramsay by się nie powstydził… Można by tak długo wymieniać. Żeby nas poznać – trzeba nas odwiedzić. Corocznie organizujemy dzień kobiet, szpilkowy bal karnawałowy, dzień dziecka, dożynki sołeckie, mikołajki, wspólną wigilię i ubieranie choinki – wszystko po to, by w Rzadkiej Woli każdy czuł się jak najlepiej. Frekwencja podczas naszych spotkań pokazuje, jak bardzo mieszkańcy pragnęli, żeby wreszcie „coś się działo”. 

Możliwość rejestracji koła w ARiMR oceniamy bardzo pozytywnie. Dotacje, które otrzymałyśmy przeznaczamy na doposażenie świetlicy wiejskiej. Stwarza nam to możliwości dalszego rozwoju - opowiadają Panie z KGW. Celem KGW „Szpilki na roli” jest: wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na wsi, prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej, i oświatowo-kulturalnej, inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy życia i warunków pracy kobiet na wsi, rozwój kultury ludowej, a także upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.  W najbliższym czasie, już 5 września organizujemy dożynki sołeckie. Niestety, pandemia koronawirusa nie pozwoli nam na taką formę eventu, jaką byśmy chcieli. Wierząc, że wszystko wkrótce osiągnie stabilizację, snujemy plany na moc wydarzeń w przyszłym roku.

A na koniec, tradycyjnie już, kulinarna niespodzianka od Pań z KGW :-)

Przepis na makaron według Pań z KGW Szpilki na roli

Autorką potrawy jest Angelika Lewandowska (dietetyk).

Spaghetti to danie wszystkim znane, ale w nieco innej wersji niż to które wam przedstawiamy. Większość wybiera makaron pszenny, my polecamy ciemny/razowy z uwagi na błonnik, który w nim znajdziemy. Następnie poprzez sos warto przemycać warzywa, dlatego nasz opiera się na awokado, pomidorach oraz natce pietruszki, bogatych w cenne witaminy, a także składniki mineralne.

Makaron pełnoziarnisty z Guacamole

Składniki [na 2 porcje]:
▪ Makaron razowy 200g
▪ Awokado dojrzałe 1 sztuka
▪ Pietruszka świeża 1 garść
▪ Pomidorki koktajlowe 1 garść
▪ Cebulka czerwona 1/2 małej
▪ Papryczka chilli ok 1 cm
▪ Sok z limonki 1 łyżka
▪ Czosnek 2 ząbki

Wykonanie:
✔Zaczynamy od wstawienia makaronu, gotujemy al’dente
✔Kroimy cebulkę w drobną kostkę
✔Czosnek przeciskamy przez praskę
✔Pietruszkę drobno siekamy
✔Pomidorki koktajlowe kroimy na ćwiartki
✔Papryczkę kroimy w cienkie paseczki
✔Awokado kroimy w małą kostkę
✔Dodajemy sok z limonki
✔Całość łączymy ze sobą, po czym nakładamy na makaron

Smacznego!

Zapraszamy do odwiedzania Facebooka Szpilek na Roli  :-)

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO