KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Pomidorów będzie mniej

Opublikowano 30.08.2020 r.
To lato pomidorom nie sprzyja. Duża ilość wilgoci powoduje, że rośliny psiankowate chorują. Wiele wskazuje na to, że plony mogą być niższe nawet o 20% niż w latach ubiegłych.

Pomidory, zwłaszcza prosto z pola, lubimy wszyscy. Wielokrotnie pisaliśmy o ich cennych właściwościach, a szczególnie o wspierającym zdrowie likopenie, czerwonym barwniku, który jest jednym z najważniejszych antyoksydantów.

Jednak producenci zwracają uwagę, że to nie jest dobry rok dla uprawy pomidorów - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - To jest chłodny rok, rośliny miały zbyt mało słońca, za to dużo chłodu i opadów. Spowodowało to, że patogeny rozwijają się znakomicie.


W warunkach tegorocznego lata bardzo groźna dla producentów i samych roślin okazała się alternarioza i zaraza ziemniaczana. Obydwie choroby lubią wilgoć i średnio wysokie temperatury. Ale problemem jest opłacalność - gdy zbiory są niższe niż zazwyczaj, a ceny nie są wyższe, opłacalność dramatycznie spada. W zakładach przetwórczych kilogram pomidorów kosztuje ok 40-50 groszy, na bazarkach ok. 3 złotych za ładne pomidory. Na rynku hurtowym w Broniszach pomidory gruntowe kosztują od 2 do 3 złotych.

Opłacalność produkcji jest problemem podstawowym - mówi inżynier Węgrzyn. - Gdy produkcja nie przyniesie zysku, rolnik w następnym roku nie posadzi pomidorów, a zakłady przetwórcze kupią tanią pulpę pomidorową z Ukrainy.


Korzystajmy więc z pomidorów póki są.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO