KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-08-30

Pomidorów będzie mniej

To lato pomidorom nie sprzyja. Duża ilość wilgoci powoduje, że rośliny psiankowate chorują. Wiele wskazuje na to, że plony mogą być niższe nawet o 20% niż w latach ubiegłych.

Pomidory, zwłaszcza prosto z pola, lubimy wszyscy. Wielokrotnie pisaliśmy o ich cennych właściwościach, a szczególnie o wspierającym zdrowie likopenie, czerwonym barwniku, który jest jednym z najważniejszych antyoksydantów.

Jednak producenci zwracają uwagę, że to nie jest dobry rok dla uprawy pomidorów - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - To jest chłodny rok, rośliny miały zbyt mało słońca, za to dużo chłodu i opadów. Spowodowało to, że patogeny rozwijają się znakomicie.


W warunkach tegorocznego lata bardzo groźna dla producentów i samych roślin okazała się alternarioza i zaraza ziemniaczana. Obydwie choroby lubią wilgoć i średnio wysokie temperatury. Ale problemem jest opłacalność - gdy zbiory są niższe niż zazwyczaj, a ceny nie są wyższe, opłacalność dramatycznie spada. W zakładach przetwórczych kilogram pomidorów kosztuje ok 40-50 groszy, na bazarkach ok. 3 złotych za ładne pomidory. Na rynku hurtowym w Broniszach pomidory gruntowe kosztują od 2 do 3 złotych.

Opłacalność produkcji jest problemem podstawowym - mówi inżynier Węgrzyn. - Gdy produkcja nie przyniesie zysku, rolnik w następnym roku nie posadzi pomidorów, a zakłady przetwórcze kupią tanią pulpę pomidorową z Ukrainy.


Korzystajmy więc z pomidorów póki są.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione