"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie
W 1962 roku we wsi Dębno powołano do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Jego pierwszą przewodniczącą była pani Paulina Kosior. Inicjatorkami powstania tej organizacji były nauczycielki miejscowej szkoły podstawowej, na czele z późniejszą dyrektorką szkoły panią Zofią Worek. Nauczycielki w dużej mierze pomagały w ukierunkowaniu i prowadzeniu jej działalności - opowiada Pani Czesława Tupaj.
Panie z Koła w okresach zimowych chętnie doskonaliły swoje umiejętności na różnych kursach i szkoleniach, a mianowicie gotowania, pieczenia, szycia oraz haftu. Miejscowe nauczycielki - członkinie Koła - w okresie nasilonych prac żniwnych organizowały dzieciniec dla dzieci, natomiast w sezonie jesienno-zimowym szkolenia oraz pogadanki na tematy wychowawcze dzieci.
Dopiero w roku 2003, KGW reaktywowało swoją działalność, wybrano wówczas nowy zarząd, doszły nowe członkinie, a przewodniczącą została Czesława Tupaj.
Obecnie większość kobiet pracuje zawodowo, popyt na wiedzę i jej dostępność jest dużo łatwiejsza, a mimo to panie są bardzo aktywne i pełne pomysłów. Po owocnej rozmowie sołtysa - Pana Stanisława Maja i Zarządu OSP staliśmy się współgospodarzami części obiektu Remizy Strażackiej. Naszą pracę rozpoczęłyśmy od uporządkowania oraz zagospodarowania kuchni i świetlicy do celów organizacji imprez okolicznościowych i kulturalnych. Zaczęłyśmy pozyskiwać fundusze na zakup niezbędnych rzeczy. Kilkakrotnie wyjeżdżałyśmy do Warszawy na ogólnopolską imprezę pod nazwą „Święto Ziemi”, na której to oferowaliśmy tradycyjne potrawy naszego regionu. Dochód z tych imprez był przeznaczany na bieżącą działalność Koła. Odnieśliśmy też sukcesy, m.in. w roku 2013 na I Gminnym Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Giedlarowej zespół zajął III miejsce, natomiast w roku 2014 uplasował się na I miejscu. Z kolei w kwietniu 2018 r. zespół obchodził 15-lecie swojej działalności - informuje Pani Mariola Bosak.
Szukając funduszy napisaliśmy kilka projektów. Pozyskaliśmy środki z Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku, który działa w imieniu Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropi w Polsce. Realizowaliśmy projekty: „Wiejska Świetlica dla wszystkich”, „Od Juniora do Seniora - kultywowanie rodzinnych tradycji”, oraz „Popularyzacja zdrowego życia”. W ramach realizacji tych projektów prowadzone były warsztaty bibułkarstwa, haftu, szydełkowania dla dzieci i młodzieży. Zorganizowaliśmy również pokazy przygotowania zdrowej żywności na bazie produktów z własnych ogrodów.
Do świetlicy zostały zakupione gry planszowe oraz małe instrumenty muzyczne dla dzieci uczestniczących w zajęciach świetlicowych. Natomiast z drewna przekazanego przez OSP, w ramach dobrej współpracy, wykonaliśmy stoły i ławki, które przez wiele lat służyły nam, zanim zakupiono nowe krzesła i stoły. Wykonanie tych mebli sfinansowano z projektu Lokalnej Grupy Działania „Wiejska świetlica dla wszystkich”.
Dużą pomoc otrzymaliśmy od Lokalnej Grupy Działania Region Sanu i Trzebośnicy w Wierzawicach w wypromowaniu imprez promocyjno-kulturalnych, takich jak „Od seniora poprzez tradycję i obyczaje ku młodzieży” oraz „Muzyka i śpiew łączy pokolenia”. W ramach tych projektów doposażyliśmy kuchnię w niezbędny sprzęt i meble. Dlatego też mieszkańcy Dębna chętnie korzystają z wynajmu sali na różne uroczystości rodzinne i okolicznościowe, gdyż pozwalają na to warunki, a mianowicie w pełni wyposażona kuchnia. Zakupiono również kompletne stroje rzeszowskie dla pań i panów oraz uszyto nowe firany i zasłony do świetlicy i kuchni. W ramach pomocy charytatywnej kilkakrotnie uczestniczyłyśmy w Pikniku Rodzinnym organizowanym przy Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku, a cały dochód ze sprzedaży produktów przeznaczyłyśmy na budowę Domu Pielgrzyma przy klasztorze.
Bardzo aktywnie włączyłyśmy się również do pomocy naszej młodej mieszkance, zmagającej się z ciężką chorobą nowotworową. Na zorganizowany w tym celu kiermasz charytatywny wykonałyśmy świąteczne ozdoby, haftowane obrazy oraz zebraliśmy inne przedmioty, które przeznaczyłyśmy na licytację.
Jubileusz 100-lecia urodzin jest wyjątkową rzadkością. Mieszkanka naszej miejscowości Pani Aniela Chrupcała doczekała tego wieku. Z tej okazji dostojną jubilatkę odwiedzili liczni goście, a mianowicie Wójt Gminy Pan Krzysztof Sobejko, Przewodniczący Rady Gminy Pan Kazimierz Krawiec, a specjalnie dla niej zaśpiewał Zespół Śpiewaczy „Dębnianie” natomiast członkinie KGW upiekły tort.
Koło co roku ubiera i nosi obrazy na procesjach w czasie uroczystości kościelnych, a na Niedzielę Palmową wspólnie z dziećmi przygotowuje barwne palmy wielkanocne. W ostatnich latach KGW postanowiło podtrzymywać tradycje organizacji bram weselnych. Staramy się ciągle zaskakiwać nowożeńców nowymi pomysłami - opowiada Pani Mariola.
Corocznie wykonujemy własnoręcznie wieniec dożynkowy, który wraz z darami i tradycyjnymi bukietami wykonanymi ze zbóż, ziół i kwiatów są poświęcane podczas uroczystej mszy w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w czasie Święta Matki Boskiej Zielnej.
W kwietniu 2012 r. minęło pół wieku działalności Koła. Z okazji jubileuszu 50-lecia działalności przygotowaliśmy uroczystość, na którą zaprosiliśmy władze gminy, koleżanki z zaprzyjaźnionych kół, sponsorów i darczyńców. Obchody zakończyliśmy zabawą taneczną.
Koło w 2019 roku dzięki staraniom, uporowi oraz ciągłemu doskonaleniu umiejętności zajęło pierwsze miejsce w Gminnym Turnieju KGW. W tym roku jest laureatem pierwszego miejsca w Gminnym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
W 2018 r. Koło dokonało wpisu do Krajowego Rejestru KGW prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i otrzymało dotację z budżetu państwa na swoją działalność. Dzięki dofinansowaniu z ARiMR udało się uzupełnić brakującą zastawę oraz niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego, które ułatwiają prace KGW.
W tym też roku Czesława Tupaj zrezygnowała z funkcji przewodniczącej, do Koła doszły młodsze członkinie, a przewodniczącą została Pani Agnieszka Moszkowicz. Koło chętnie współpracuje z Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną, Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębno oraz Parafią. Zazwyczaj spotykamy się raz w tygodniu, jednak częstotliwość spotkań uzależniona jest od planowanych uroczystości, w których nasze Koło bierze udział. Swoją działalnością promujemy gminę, powiat i region, a jego dorobek udokumentowany jest w pięknie prowadzonej kronice przez członkinię Koła Panią Marię Młynarską.
Jesteśmy dumne, że udaje się nam pogodzić rodzinę, pracę zawodową oraz pracę w gospodarstwie domowym z działalnością społeczną - podsumowują członkinie KGW.
Zapraszamy do obserwowania strony KGW w Dębnie na Facebooku :-)
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|