XI edycja "Warsztatów polowych" w Starym Brześciu

Warszataty polowe to doskonała okazja dla rolników, producentów, przedstawicieli firm z branży cukrowniczej oraz świata nauki do spotkania i wymiany doświadczeń.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w warunkach panującej pandemii, co było dodatkowym utrudnieniem dla organizatorów, którzy jednak z powodzeniem sprostali wszelkim wymogom sanitarnym.
Przybyłch gości powitał dyrektor szkoły Pan Kazimierz Rojewski, który jednocześnie podziękował wszystkim za przybycie, a organizatorom za trud włożony w realizację wydarzenia.
Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchania wykładu prof. dr hab. inż. Dariusza Jaskulskiego z Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy na temat innowacji w agrotechnice buraka cukrowego z użyciem nanonawozów. O nowych wyzwaniach w ochronie buraka cukrowego, a więc o walce z szarkiem komośnikiem oraz żółtaczką buraka opowiedział dr hab. Jacek Piszczek z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.
Wyniki finansowe, plany, ale także problemy z jakimi przychodzi mierzyć się rynkowi buraka cukrowego wyłożyli przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
W imieniu plantatorów głos zabrał Pan Krzysztof Nykiel - prezez zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, który mówił o problemach plantatorów, związanych z unijnymi ograniczeniami dot. stosowania środków ochrony roślin, szczególnie zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych.
Kolejnym punktem wydarzenia było zwiedzanie poletek doświadczalnych, jednak zorganizowane w sposób inny niż dotychczas. Z uwagi na obostrzenia sanitarne, przybyli goście, przy pomocy telebimu mogli oglądać poszczególne, uprawiane na poletkach uprawy, aby później, w małych grupach, zobaczyć je na żywo.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa maszyn rolniczych oraz pokazy najnowocześniejszego sprzętu.
Warsztaty polowe w Starym Brześciu to, jak dotąd jedyna w tym roku okazja do spotkania i omówienia tematu uprawy buraka cukrowego w kraju. Pomimo panującego zagrożenia impreza została zorganizowana z zachowaniem wszelkich standardów ochronnych, a organizatorzy jak zwykle sprostali wyzwaniu. Czekamy zatem na XII edycję wydarzenia.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|