Realizacja Polskiego Bonu Turystycznego w gospodarstwie agroturystycznym

Aby przyjmować płatności bonem turystycznym przedsiębiorcy związani z branżą turystyczną (również właściciele gospodarstw agroturystycznych) oraz organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski, powinny przystąpić do Polskiego Bonu Turystycznego.
W tym celu należy dokonać rejestracji w systemie teleinformatycznym Platforma Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jest operatorem programu. Rejestracja rozpoczęła się 25 lipca i będzie trwała do zakończenia programu.
Informacje, które należy podać podczas rejestracji, obejmują:
- imię i nazwisko, nazwa lub firma;
- adres zamieszkania w przypadku osoby fizycznej lub siedziby – dotyczy osób prawnych lub wykonywania działalności w przypadku, gdy miejsce realizacji usług jest inne niż adres zamieszkania lub siedziby;
- numer NIP lub PESEL – w przypadku osób fizycznych nieposiadających osobowości prawnej;
- informacje o wpisie do właściwej ewidencji lub rejestru;
- numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo informacja o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jeżeli przedsiębiorca lub organizacja podlegają obowiązkowi wpisu, bądź rejestracji;
- informacja o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych;
- numer rachunku bankowego, adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu, przyporządkowane do działalności;
- imię i nazwisko osoby dokonującej rejestracji.
Prawdziwość wszystkich wymienionych informacji rejestrujący potwierdza oświadczeniem, w którym jest zawarta klauzula „jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Są cztery możliwości podpisania oświadczenia: profil PUE, podpis kwalifikowany, podpis osobisty (e-dowód) lub profil zaufany.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia Polskiej Organizacji Turystycznej system teleinformatyczny. Z kolei POT prowadzi i publikuje listę zarejestrowanych podmiotów turystycznych, uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu, na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.bonturystyczny.polska.travel.pl.
Należy zwrócić uwagę, co ustawodawca określa pod pojęciem usługa hotelarska i impreza turystyczna, a więc:
- usługa hotelarska to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych (art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych – Dz.U. z 2019 r. poz. 238 oraz z 2020 r. poz. 374 i 568);
impreza turystyczna to połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, spełniające określone ustawą warunki (art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych – Dz.U. z 2019 r. poz. 548 oraz z 2020 r. poz. 568).
Bon turystyczny jest dokumentem elektronicznym uprawniającym do wykorzystania kwoty 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje kwota 1 000 zł. Bon należy aktywować poprzez rejestrację na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Po rejestracji bon, w formie 16-cyfrowego numeru, zostanie przesłany w formie wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Tym numerem należy się posługiwać podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu, a zrealizować go można na terenie Polski opłacając usługi hotelarskie i imprezy turystyczne organizowane przez zarejestrowanego przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.
Możliwość płatności za pomocą bonu potrwa do 31 marca 2022 r.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|