KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-09-26

Tanie jabłka w skupach - czy to znów zmowa cenowa?

Lubelska Izba Rolnicza alarmuje - ceny jabłek przemysłowych gwałtownie spadają. Zdaniem samorządu rolniczego z Lubelszczyzny, jest to zapowiedź niskich cen jabłek deserowych.

Produkcja jabłek przy tak niskich cenach skupu oraz przy tak wysokich kosztach jest obecnie na granicy opłacalności dla rolników - informuje Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. - W tym roku zbiory jabłek są niższe, więc na pewno nie można mówić o nadprodukcji tych owoców.

W ciągu tygodnia na Lubelszczyźnie, która jest polskim jabłecznym zagłębiem, ceny skupu jabłek przemysłowych spadły z 0,70 do 0,30 zł. To prawie 40%.

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej podmioty skupujące wykorzystują fakt niezadowalających tegorocznych plonów i mogą uczestniczyć w zmowie cenowej wiedząc o tym, że rolnik nie ma wystarczających warunków aby przechowywać owoce i oczekiwać na podwyżkę cen w skupie. 

Doświadczenie z ubiegłych lat pokazuje, że branża przetwórcza potrafi w Polsce dowolnie kreować podaż, a więc spekulować cenami - dodaje prezes LIR. - Ponadto rynek produkcji soków zagęszczonych w Polsce, który w znaczący sposób wpływa na kształtowanie się cen skupu owoców jest nieomal zmonopolizowany.

LIR oczekuje, że sprawą zajmie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi tu przede wszystkim o regulacje systemowe pozwalające na ustalenie cen minimalnych owoców i ograniczające samowolę w tym zakresie.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione