KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Jakie noże kuchenne kupić do nowoczesnej kuchni?

Opublikowano 29.09.2020 r.
Nie da się ukryć, że korzystanie z odpowiednich narzędzi podczas przyrządzania posiłków to gwarancja nie tylko wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Z uwagi na to w każdej kuchni niezbędny jest wysokiej jakości zestaw noży, który umili nam gotowanie. Aby jednak wybrany przez nas komplet spełniał wszystkie stawiane mu oczekiwania, powinien być dobrany w przemyślany sposób. Z tego tekstu dowiesz się, jaki zestaw noży jest godny uwagi.

 

Jak kupić aby nie żałować?

Zawodowi szefowie kuchni wiedzą, że dobry nóż można rozpoznać na etapie zakupów. Jak to zrobić? Jeśli chcemy mieć w swojej kuchni wysokiej jakości narzędzia tego typu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na twardość ostrza. To właśnie na podstawie tej cechy jesteśmy w stanie wywnioskować, na jak długo posłuży nam konkretny model. Warto dodać, że solidne produkty charakteryzują się ostrzami o twardości powyżej 50 HRC. Kiedy zrezygnować z zakupu? Wyłącznie w sytuacji, gdy wybrany przez nas model jest nazbyt elastyczny. 

Niezwykle ważne jest to, aby narzędzie do krojenia było także ostre. W innym przypadku, cięcie konkretnych produktów będzie niekomfortowe, a podczas krojenia ręka powinna być dla noża jedynie przewodnikiem. 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, czy wybrany przez nas model jest dobrze wyważony, a jego uchwyt wygodnie leży w dłoni. Ta funkcja jest niezwykle istotna, jeżeli chodzi o komfort podczas gotowania. Warto zaopatrzyć się w nóż, który posiada rękojeść wykonaną z antypoślizgowego materiału. 

Jak dbać o zestaw noży kuchennych? 

Nawet najlepszej jakości zestaw noży kuchennych w końcu zacznie się tępić. Oczywiście możemy temu zapobiec, wystarczy, że będziemy odpowiednio i delikatnie się z nim obchodzić. Należy pamiętać o tym, że ostrze noża jest delikatne i nie warto otwierać nim konserw czy podważać słoików. Każdy model tępi się, gdy jego krawędź dotyka innych twardych przedmiotów. Z uwagi na to, nie zaleca się myć go w zmywarce razem z innymi sztućcami i naczyniami. Warto wstawić go oddzielnie do specjalnego plastikowego kosza. Noży nie należy pozostawiać do wyschnięcia w suszarce na sztućce. 

Noże stalowe czy ceramiczne - co wybrać? 

W ofertach sklepów zajmujących się dystrybucją narzędzi tego typu znajdziemy noże stalowe oraz ceramiczne. Te drugie są mniej popularne i wśród wielu konsumentów wzbudzają podejrzenia o trwałość. Noże ceramiczne są mniej elastyczne niż ich stalowe odpowiedniki, więc łatwo kroi się nimi owoce i warzywa. Z uwagi na materiał, z jakiego je wyprodukowano, nie zaleca się cięcia nimi twardych elementów, w tym m.in. kości, ponieważ takie zachowanie prowadzi do pękania tego typu narzędzi oraz wyszczerbienia ostrzy. Plusem noży ceramicznych jest fakt, że nie trzeba ich ostrzyć. Co więcej, ich konserwacja także jest o wiele prostsza, ponieważ nie rdzewieją. Jednak o wiele łatwiej je wyszczerbić, dlatego nie powinny leżeć w szufladzie wśród innych noży. 

Zestaw czy na sztuki? 

Wielu producentów posiada w swojej ofercie zarówno zestaw noży, jak i pojedyncze sztuki. Jest to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy kompletują kuchenne wyposażenie. Warto jednak pamiętać o tym, że w każdej kuchni powinien znaleźć się nóż do chleba i warzyw. Dzięki temu mamy pewność, że przygotowywanie posiłków nie przysporzy nam problemów. 

Planujesz kupić zestaw noży? Nie zapomnij dostosować go do swoich potrzeb. Wyłącznie od naszych preferencji zależy, w jakie modele zainwestujemy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktów renomowanych marek. Dzięki temu mamy pewność, że wybrany przez nas model będzie służył nam przez lata. 

 

  Materiał partnera. 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO