KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-10-08

Grzegorz Puda o „Piątce dla zwierząt”: Moje stanowisko jest niezmienne

Nowy minister rolnictwa - Grzegorz Puda był dziś gościem Radiowej Jedynki. Odniósł się m.in. do sprawy tzw. „Piątki dla zwierząt”. 

Minister odniósł się m.in. do sprawy uboju rytualnego.

Sam eksport nie polega tylko i wyłącznie na uboju rytualnym, co bardzo istotne z punktu widzenia polskich rolników - zaznaczył.  - Moje stanowisko jest niezmienne, jako poseł wnioskodawca wielokrotnie podkreslałem, że przede wszystkim dla nas jest bardzo ważne to, aby rolnicy mieli funkcjonowania, prowadzenia działalności, ale niekoniecznie na zasadach, jakie były dotychczas, niekoniecznie w ramach uboju rytualnego - dodał Grzegorz Puda. 

Jak podkreślił minister, ubój rytualny polega na tym, że zwierzęta bardzo cierpią.

Ze względów ekonomicznych nie ma danych, które by wskazywały bezpośrednio na to, że ilość tych zwierząt, która jest sprzedawana, ilość wołowiny, która jest sprzedawana w krajach europejskich czy też w krajach, do których ten eksport jest wysyłany, jest tak duża ze względów na potrzeby religijne - tłumaczył minister.

Grzegorz Puda zapytany o swojego poprzednika odpowiedział:

Znam stanowisko ministra Ardanowskiego, bardzo szanuję jego dotychczasowe dokonania, szanuję jego wiele pomysłów i te dobre pomysły będą kontynuowane. Natomiast w tej kwestii mamy trochę rozbieżne zdanie. 

Minister rolnictwa odniósł się także do możliwości interwencji przedstawicieli organizacji prozwierzęcych w gospodarstwach rolniczych.

Przepis o organizacjach prozwierzęcych i wszystkich, którzy są w to zaangażowani, uległ już zmianom, wprowadzono poprawki. Warto podkreślić, że w ustawie jest zapis o tym, że jeżeli taka interwencja miałaby się odbyć w sposób, który nie potwierdziłby podejrzeń, to organizacje prozwierzęce musiałyby za interwencję zapłacić. Myślę, że to taki bicz na wszystkich tych, którzy z takich działań chcieliby zrobić działania mało poważne - powiedział.

A co o sektorze zwierząt futerkowych myśli nowy minister?

PiS zapowiadało już 3 lata temu działania, które doprowadzą do zakazania uboju zwierząt futerkowych, tej działalności, która polega na tym, że hoduje się zwierzęta tylko i wyłącznie dla spełnienia fanaberii małej grupy osób. Osobiście nie znam kogoś, kogo stać na takie futro. Większość futer i skór jest eksportowana - zaznaczył polityk. - Zwierzęta hodowane są po to, aby obedrzeć je ze skóry. A jeśli chodzi o kwestie merytoryczne płaty do budżetu państwa z tego tytułu są tak znikome, że jest to branża, która, można powiedzieć, jest u schyłku swojej działalności - dodał. Jak pokazują badania, ponad 70 proc. Polaków popiera nasze działania, które mają zakazać tego typu działalności - stwierdził minister. -  Możemy więc powiedzieć, że ta ustawa spełnia oczekiwania większości Polaków. 


Temat rolnictwa i leśnictwa w Polsce jest tak szeroki, że akurat ta mała grupa nie może zdominować działań całego Ministerstwa Rolnictwa, czy całego rządu - stwierdził w czwartowych Sygnałach Dnia nowy minister rolnictwa Grzegorz Puda. 

Źródło: Radiowa Jedynka, fot. MRiRW

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione