KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-10-11

Plantatorzy rzepaku! Konieczna lustracja uprawy

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o znaczniej liczbie szkodników grasujących na młodym rzepaku.

Choć obserwowana przez IOR była uprawa w Winnej Górze w Wielkopolsce, to jednak można się spodziewać podobnych kłopotów praktycznie w całym kraju.

Na monitorowanych polach rzepaku w miejscowości Winna Góra, zaobserwowano liczne kolonie mszycy brzoskwiniowej i mniejsze nasilenie występowania mszycy kapuścianej - informuje Instytut Ochrony Roślin. - Zaobserwowano także liczne chrząszcze pchełki rzepakowej. Ponadto w żółtych naczyniach odłowiono dużą liczbę muchówek śmietki kapuścianej. Stwierdzono masowy pojaw gąsienic tantnisia krzyżowiaczka żerujących na liściach rzepaku.  Zaobserwowano również gąsienice, które przepoczwarczają się na liściach. 


Dwa tygodnie temu informowaliśmy już o konieczności powtórnego wystawienia żółtych naczyń - choć wielu producentów rzepaku robi to na wiosnę, to podobny monitoring jesienny jest jeszcze spotykany stosunkowo rzadko. Tymczasem w czasie zmieniających się warunków atmosferycznych i długiej jesiennej wegetacji roślin szkodniki także nie śpią i korzystają z tego, że nie prtowadzimy monitoringu. Warto więc wystawić żółte naczynia, by wiedzieć, co dzieje się w naszej uprawie rzepaku.
 

Foto: IOR_PIB

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione