KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • województwo łódzkie

WYSZUKIWARKA

Plantatorzy rzepaku! Konieczna lustracja uprawy

Opublikowano 11.10.2020 r.
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o znaczniej liczbie szkodników grasujących na młodym rzepaku.

Choć obserwowana przez IOR była uprawa w Winnej Górze w Wielkopolsce, to jednak można się spodziewać podobnych kłopotów praktycznie w całym kraju.

Na monitorowanych polach rzepaku w miejscowości Winna Góra, zaobserwowano liczne kolonie mszycy brzoskwiniowej i mniejsze nasilenie występowania mszycy kapuścianej - informuje Instytut Ochrony Roślin. - Zaobserwowano także liczne chrząszcze pchełki rzepakowej. Ponadto w żółtych naczyniach odłowiono dużą liczbę muchówek śmietki kapuścianej. Stwierdzono masowy pojaw gąsienic tantnisia krzyżowiaczka żerujących na liściach rzepaku.  Zaobserwowano również gąsienice, które przepoczwarczają się na liściach. 


Dwa tygodnie temu informowaliśmy już o konieczności powtórnego wystawienia żółtych naczyń - choć wielu producentów rzepaku robi to na wiosnę, to podobny monitoring jesienny jest jeszcze spotykany stosunkowo rzadko. Tymczasem w czasie zmieniających się warunków atmosferycznych i długiej jesiennej wegetacji roślin szkodniki także nie śpią i korzystają z tego, że nie prtowadzimy monitoringu. Warto więc wystawić żółte naczynia, by wiedzieć, co dzieje się w naszej uprawie rzepaku.
 

Foto: IOR_PIB

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO