16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba
Polskie pieczywo jest unikalne – ma swój własny, indywidualny smak. Zaangażowanie i kreatywność polskich piekarzy skutkują ogromną różnorodnością dostępnego pieczywa, które jest cenione w kraju i zagranicą. Szczególnie cenione jest pieczywo pełnoziarniste, chleby pszenne oraz z otrębami. Pieczywo jest popularne, ponieważ doskonale komponuje się z innymi produktami żywnościowymi (nabiałem, wyrobami wędliniarskimi, rybami, warzywami, miodem), a stworzona dzięki takiemu połączeniu „kanapka” może stanowić „mini-piramidę” zdrowego żywienia.
Z badań budżetów gospodarstw domowych GUS w 2019 r. średnie miesięczne spożycie przetworów zbożowych w Polsce wyniosło 5,36 kg na osobę. W strukturze konsumpcji dominującą pozycję zachowało pieczywo ze średnim miesięcznym spożyciem 2,98 kg na osobę. Udział pieczywa w konsumpcji produktów zbożowych w 2019 r. wynosił 56%.” – powiedział Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Systematycznie rośnie eksport pieczywa i wyrobów cukierniczych. W sezonie 2019/2020 eksport tych produktów osiągnął poziom 1,8 mld euro1, o 9% wyższy niż w poprzednim sezonie. W wartości eksportu pieczywa i wyrobów cukierniczych wywóz pieczywa stanowił około 9%. Eksport tych produktów w 2019 r. odbywał się przede wszystkim do UE, a także do Rosji. – podkreśla Dyrektor Wroński.
Wielowiekowym symbolem gościnności i otwartości Polaków wobec gości oraz turystów odwiedzających nasz kraj jest właśnie pieczywo. W ostatnim czasie obserwowane są zmiany preferencji i gustów konsumentów w kierunku nabywania produktów naturalnych, prozdrowotnych i ekologicznych, do których zalicza się pieczywo wytwarzane w tradycyjny sposób, a także preferowanie rodzimych produktów piekarniczych (patriotyzm konsumencki) przy podejmowaniu decyzji zakupowych.
Pieczywo wytwarzane w Polsce odznacza się wysoką jakością. Na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez MRiRW znajdują się 362 wyroby piekarnicze i cukiernicze wytwarzane w różnych regionach kraju z polskich mąk, a 7 wyrobów piekarniczych posiada unijne certyfikaty produktów regionalnych i tradycyjnych: rogal świętomarciński, andruty kaliskie, pierekaczewnik, obwarzanek krakowski, chleb prądnicki, kołocz śląski/kołacz śląski oraz cebularz lubelski. – dodaje Marcin Wroński – Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.
Doceńmy ten wyjątkowy produkt i celebrujmy jego święto, przygotowując oryginalne przekąski z chlebem w roli głównej.
Źródło: KOWR
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|