KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-10-18

Deszcz przegonił szkodniki, ale uważać trzeba

Zmiana pogody, z którą mieliśmy do czynienia na początku tygodnia przyniosła rolnikom kłopoty, ale i pożytek. Większość szkodników takiej pogody nie lubi, a ulewny deszcz zmywa je z upraw. Ale uważać i tak trzeba.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy z Poznania poinformował o tym, że w uprawach rzepaku w Wielkopolsce pojawiły się gąsienice gnatarza rzepakowca.

Na roślinach rzepaku w miejscowości Winna Góra zaobserwowano gąsienice gnatarza rzepakowca - informuje IOR-PIB. - Żerowanie starszych gąsienic na górnej stronie liści może prowadzić do całkowitych gołożerów. Zabieg insektycydowy należy wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości (wschody - 1 larwa na roślinę). Zaobserwowano również liczne chrząszcze pchełki rzepakowej, w żółtych naczyniach odłowiono dużą liczbę muchówek śmietki kapuścianej. 

My z kolei przypominamy, że wystawianie żółtych naczyń i lustracja uprawy jest koniecznością, bo choć w chwili obecnej temperatury szkodnikom nie sprzyjają, to jednak - biorąc pod uwagę ostatnie lata - trudno podejrzewać, że za chwilę rozpocznie się zima. Dlatego sprawdzajmy, co dzieje się na naszych polach, zwłaszcza, że wiele jest szkodników, dla których rzepak jest smakołykiem.

Fot.: IOR-PIB

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione