Zobacz, ile kosztuje dobry system zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie
System zarządzania produkcją: czym jest?
Systemy MES (Manufacturing Execution System), czyli systemy zarządzania produkcją, odgrywają coraz ważniejszą rolę we współczesnych przedsiębiorstwach. Łączą przy tym dwa aspekty: z jednej strony technologie informacyjne wspierają przepływ danych i ich interpretację, z drugiej automatyka przemysłowa umożliwia optymalne wykorzystanie maszyn. Te dwa pola działania łączą się jednak, pozwalając na osiągnięcie maksymalnej efektywności nie tylko działu produkcji, ale również całego przedsiębiorstwa. Aby było to możliwe, system zarządzania produkcją musi być właściwie dobrany i skonfigurowany – to zadanie powinno być wobec tego powierzone doświadczonej firmie, takiej jak katowicki Kotrak, który zajmuje się dostarczaniem m.in. systemów do zarządzania produkcją, rozwiązań ERP czy BI - https://kotrak.com/pl/oferta/kotrak-mes/.
System zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie: co daje?
Funkcjonowanie przedsiębiorstwa produkcyjnego jest bardzo skomplikowane. Brak zcentralizowanych rozwiązań może okazać się wobec tego olbrzymim problemem. Informatyczny system zarządzania produkcją pozwala nie tylko na wydajne zarządzanie pracami, ale również bieżącą ocenę stanu procesów, sprawną kontrolę jakości oraz monitorowanie stanu wykorzystywanych urządzeń. Nowoczesne systemy zarządzania produkcją umożliwiają przy tym integrację z innym oprogramowaniem wykorzystywanym w firmie. Zapewnia to jeszcze lepsze wykorzystanie zasobów oraz gwarantuje odpowiedni przepływ informacji i dokumentów, co jest częstym problemem wielu przedsiębiorstw.
Rewolucja przemysłowa 4.0 w przedsiębiorstwie
Nowoczesne rozwiązania IT dla biznesu mają do zaoferowania zdecydowanie więcej. System do zarządzania produkcją, ERP (Enterprise Resource Planning – zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa) czy narzędzia Business Intelligence (BI), choć odpowiadają za nieco inne kwestie, sprawdzają się znakomicie, tworząc wspólne środowisko, wspierające rozwój biznesu. Kluczowe znaczenie zyskuje przy tym dobór odpowiednich produktów i budowa architektury dostosowanej do konkretnych potrzeb. Dostawca usług powinien uwzględnić nie tylko kwestie technologiczne, ale również biznesowe. Cały proces implementacji musi zostać poprzedzony analizą potrzeb i konkretnych celów, które można osiągnąć dzięki zastosowaniu systemu zarządzania produkcją oraz innych narzędzi informatycznych.
Oszczędność kosztów dzięki modułom
Dostosowanie do potrzeb konkretnego podmiotu jest możliwe dzięki modułowej budowie wykorzystywanych produktów. Sam system zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie stanowi jeden z wielu aspektów jego funkcjonowania, umożliwia również synchronizację z innymi rozwiązaniami. Oznacza to także dodatkową możliwość dostosowania prac zarówno do możliwości technicznych, jak i finansowych: inwestycja, która w ostatecznym planie może sięgnąć setek tysięcy lub milionów złotych, może zostać rozłożona w czasie i zdecydowanie szybciej zyskać funkcjonalność umożliwiającą wykorzystywanie wdrożonych rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu. Kluczem do uzyskania oszczędności jest dobre planowanie implementacji i uwzględnienie w niej rozbudowy utworzonej już infrastruktury.
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|