KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-10-24

Alert IOR: Biała plamistość rzepaku

Biała plamistość rzepaku jest często mylona z suchą zgnilizną kapustnych, dlatego eksperci z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania próbki dokładnie przebadali i stwierdzili, że o pomyłce mowy być nie może.

Na uprawach w Winnej Górze wykryto oznaki białej plamistości liści w uprawie rzepaku.

W Winnej Górze na liściach rzepaku zaobserwowano liczne plamy chorobowe. Po mikroskopowej fitopatologicznej analizie w Zakładzie Mykologii IOR-PIB stwierdzono, że na liściach rzepaku rozwinęła się biała plamistość rzepaku (Pseudocercosporella capsella) - informuje IOR. 


Zaobserwowano również pojedyncze ogniska suchej zgnilizny kapustnych.


Przebieg pogody tej jesieni sprzyja występowaniu chorób wywoływanych przez grzyby. Biała plamistość liści rzepaku występuje jednak stosunkowo rzadko. Objawy są widoczne na zaprezentowanych przez Instytut Ochrony Rośłin zdjęciu, ale w skrócie można opisać je następująco: są to beżowo-białe, często rozległe plamy na liściach oraz wydłużone przebarwienia na łodygach, które w środku są jasne, i mogą być otoczone ciemną obwódką. 


Podstawowym źródłem porażenia są resztki pożniwne. Źródłem mogą być także porażone nasiona. Jeśli plantacja usytuowana jest w pobliżu resztek pożniwnych - możliwość porażenia rośnie. Pamiętajmy także, że występująca teraz pogoda: wilgotna i stosunkowo ciepła sprzyja porażeniu nie tylko białą plamistością liści. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione