KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Zmiana czasu - kiedy przestawiamy zegarki?

Opublikowano 24.10.2020 r.
Przed nami kolejna zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na zimowy, czyli... śpimy dłużej. Wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu, z 03:00 na 02:00. Czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce?

W nocy z 24 na 25 października zmieniamy czas na zimowy, przesuwając wskazówki zegarków o godzinę do tyłu – z 3.00 na 2.00. 

Co z likwidacją zmiany czasu?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o odejściu od zmiany czasu. Debata na poziomie europejskim trwa od 2018 roku. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona, ale o tym jaki czas będzie obowiązywał w danym kraju zadecydują rządy poszczególnych państw. Kiedy to nastąpi? Prawdopodobnie w 2021 roku. Jeśli zapadną wiążące decyzje, to kraje, które opowiadzą się za czasem letnim (Polska popiera to stanowisko) po raz ostatni zmienią czas w marcu 2021 r., kraje, które wybiorą czas zimowy w październiku 2021 r.

Historia zmiany czasu

Jako twórcę zmian czasu podaje się George'a Vernona Hudsona. Astronom pochodzący z Nowej Zelandii zaproponował wprowadzenie czasu letniego już w 1895 roku. Zmiany wprowadzono w życie dużo później. Jako pierwsi, w 1916 roku, zmianę czasu wprowadzili Niemcy, w ślad za nimi w kolejnych latach poszły takie kraje jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W Polsce zmiana czasu stosowana jest nieprzerwanie od 1977 roku.

Zmiana czasu - potrzebna czy nie?

Jakie jest Wasze zdanie na temat zmiany czasu? Czy jest w ogóle potrzebna? Chcielibyście, aby w naszym kraju przez cały rok obowiązywał czas letni czy zimowy? A może przyzwyczailiście się do przesuwania wskazówek i nie chcecie nic zmieniać? Podzielcie się z nami swoimi opiniami!

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO