KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
4 listopada 2020

Miskant olbrzymi jako roślina energetyczna

Przejeżdżając przez niewielką wieś Teodorów, znajdującą się w gminie Janów, w powiecie częstochowskim, moją uwagę zwróciło pole w całości porośnięte miskantem olbrzymim. Właścicielami uprawy, jak się okazało, są państwo Julita i Artur Rodaccy.

Ze względu na niską klasę gleb w gospodarstwie, a tym samym niskie plony, właściciele postanowili ten obszar obsiać gatunkiem roślin, któremu takie warunki odpowiadają. Wybór padł na trawę energetyczną. Miskant olbrzymi jest rośliną z rodzaju Miscanthus, występującą na terenach Japonii, Chin, Rosji, wysp Kurylskich, Tajwanu, Tajlandii, Polinezji i USA. W 1935 roku trafił do Europy, gdzie jak się okazało, warunki klimatyczne pozwalają na wzrost jego pędów do wysokości 2-4 m. Miskant jest rośliną wieloletnią, wykształcającą system korzeniowy sięgający do 2,5 m, dzięki któremu może pobierać z gleby wodę i składniki pokarmowe ze znacznych głębokości. Rozmnaża się wegetatywnie. Okres użytkowania plantacji miskanta olbrzymiego w europejskich warunkach ocenia się na 15 lat.

WYMAGANIA KLIMATYCZNO-GLEBOWE

Trawa ma niewielkie wymagania glebowe, więc może być uprawiana na glebach V i VI klasy. Sadzonki miskanta olbrzymiego w pierwszych dwóch latach są bardzo wrażliwe na poziom wody gruntowej, stąd nie powinien on być niższy niż 2 m. Średnia roczna temperatura powietrza powinna wynosić ok. 8 st. C. Optymalnym terminem sadzenia jest okres po 15 maja, gdyż młode rośliny są mało odporne na przymrozki.

ZAKŁADANIE UPRAWY

Prowadzenie wieloletniej plantacji wiąże się ze starannym przygotowaniem gleby przed wysadzeniem roślin. Jesienią należy przeprowadzić głęboką orkę, poprzedzoną nawożeniem organicznym (np. obornikiem) i, w razie potrzeby, wykonać wapnowanie. W okresie przedsiewnym oraz przez kolejne 2 lata, trzeba przeprowadzić intensywne zabiegi odchwaszczające typu mechanicznego (kultywatorowanie, bronowanie), względnie zabiegi chemiczne.

Optymalna obsada to 1 roślina na 1 m2. Pomimo że roślina wytwarza duży plon biomasy, nie ma konieczności wysokiego jej nawożenia mineralnego. Dawki azotu nie powinny być wyższe niż 150 kg/ha.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Po upływie 2 lat od założenia plantacji, zachwaszczenie nie jest już tak duże, jak na początku. Jest to rezultat intensywnego rozwoju i wzrostu roślin oraz zacienienia gleby. W naszym klimacie miskant charakteryzuje się wysoką odpornością na większość patogenów. Nie ma konieczności stosowania ochrony chemicznej, co zmniejsza koszty produkcji biomasy.

ZBIÓR

Trawy na cele energetyczne zwykle zbiera się raz w roku. Optymalnym terminem jest luty-marzec. W zależności zależności od warunków z 1 ha plantacji można uzyskać 10-30 ton suchej masy. Zbiór wykonuje się za pomocą silosokombajnów, pras rolujących lub tradycyjnie za pomocą kosiarki rotacyjnej i prasy zwijającej.

W gospodarstwie państwa Rodackich roślina jest zbierana metodą tradycyjną, a następnie cięta na krótkie kawałki w sieczkarni lub maszynie do formowania zrębek. Tak przygotowany surowiec jest pakowany do worków i służy jako opał w gospodarstwie domowym. Bardzo dziękuję Właścicielom gospodarstwa za przybliżenie specyfiki uprawy, zbioru i wykorzystania rośliny energetycznej. Dzięki tej wizycie mogłam podzielić się z Czytelnikami wiedzą, jak efektywnie wykorzystać potencjał ziemi o bardzo słabych glebach do uprawy roślin o wysokim plonie biomasy.

 

 

Ewelina Łozińska-Beza

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione