KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-10-29

Gospodarstwo grozy… bydło w stanie rozkładu

Inspektorzy OTOZ Animals poinformowali o wykryciu kolejnego gospodarstwa grozy. Znajdowały się w nim zwierzęta wygłodzone, padłe, w różnym stanie rozkładu. 

Dramat zwierząt rozgrywał się w gospodarstwie mlecznym w powiecie Kutnowskim. Inspektorów o niepokojących zdarzeniach poinformował mężczyzna, który już od jakiegoś czasu monitorował sytuację. Twierdził, że właściciel nie ma odpowiedniej ilości pożywienia i bydło pada regularnie około od roku. Przyznał, że ostatni raz w wakacje, kiedy zwierzęta się rozkładały i wyczuwalny był fetor, poinformował sanepid, Powiatową Inspekcję Weterynaryjną i policję, efektem czego zwłoki zostały zabrane, ale reszta zwierząt pozostała i padały kolejne sztuki.

Inspektorzy OTOZ po udaniu się na miejsce zastali 10 sztuk padłego bydła, w różnym stanie rozkładu. Na miejsce wezwana została policja oraz lekarz weterynarii i pracownicy PIW-u.

Okazało się, że ostatnia kontrola PIW-u miała miejsce w czerwcu i zwierzęta nie były wówczas w dramatycznym stanie, potem jednak mężczyzna nie wpuszczał ich na teren, co kończyło się mandatami oraz złożeniem do prokuratury zawiadomienia o znęcaniu się nad zwierzętami. Niestety, nie wystosowano wniosku o odbiór zwierząt. 

Inspektorzy OTOZ mogli liczyć na wsparcie funkcjonariuszy policji, którzy udzielili asysty i zapewnili wgląd do wszystkich pomieszczeń. Pomagali również w przypadku agresywnych zachowań właściciela.

Na terenie gospodarstwa znajduje się około 200 zwierząt - krowy, konie, byki, cielęta, psy. Bydło jest w stanie skrajnego niedożywienia.  Właściciel tłumaczył, że jest pokrzywdzony przez system i nie ma zapasów żywności. Trzy krowy i jednego byka trzeba było uśpić natychmiast, ponieważ zwierzęta były w stanie agonalnym.

Jak się później okazało, właściciel miał w magazynie jeszcze trochę pożywienia, więc na żądanie Inspektorów rozpoczęło się dokarmianie zwierząt. 

Władze Gminy Krzyżanów zostały poproszone o zabezpieczenie zwierząt, jednak uznały, że nie mają miejsca na przeniesienie tylu sztuk. Teraz do Urzędu został skierowany wniosek o odbiór wszystkich zwierząt. 

Źródło, fot. OTOZ Animals Łódź

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione