Jak usunąć nadwrażliwość zębów?
Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?
Przyczyn nadwrażliwości zębów jest kilka dlatego być może odnalezienie tej właściwej będzie wymagało konsultacji z profesjonalistą. Nadwrażliwość zębów powstaje wskutek nadmiernego spożywania słodkich soków, napojów, nektarów oraz napojów gazowanych, a także cytrusów, jej źródłem może być także parodontoza albo zbyt agresywne, zbyt mocne mycie zębów – często nieświadomie dociskamy szczoteczkę zbyt mocno do zębów i dziąseł.
Podczas ciąży nadwrażliwość zębów może być spowodowana przez częste wymioty. Wśród przyczyn dolegliwości wymienia się także odsłonięcie zębiny przez obsuwające się dziąsło a nawet refluks żołądkowy.
Jak pozbyć się dolegliwości domowymi sposobami?
Najprostszym sposobem może być wykorzystanie odpowiedniej pasty (zazwyczaj powinny to być pasty bogate w fluor przeznaczone do zębów nadwrażliwych) do zębów, najlepiej po konsultacji z lekarzem - dentystą. Wskazane jest także wybranie szczoteczki miękkiej lub o „średniej” twardości włosia – dodatkowo warto pomyśleć o naturalnym włosie na szczoteczce. Warto także wprowadzić delikatne zmiany do swojej diety i ograniczyć spożywanie bardzo słodkich i bardzo kwaśnych pokarmów. Szukajmy także pokarmów, które w swoim składzie zawierają fosfor (np. ryby, jaja, sery).
Gdy zawiodą sprawdzone metody?
Czasami takie zmiany niestety nie pomogą. Wtedy potrzebne jest bardziej zaawansowane działanie, które przeprowadza dentysta. Może, w zależności od potrzeby, wykorzystać kilka metod: lakierowanie, stymulacja mineralizacji, wykończenie kompozytem, chirurgiczny przeszczep dziąsła lub impregnacja. Jaka forma walki z nadwrażliwością będzie dla nas najlepsza, lekarz określi indywidualnie podczas wizyty.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|