KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-11-07

Czy warto decydować się na późny siew pszenicy?

Wszyscy wiemy, że pszenica lubi długi dzień, ale... wiemy także, że nawet późno wysiana ozimina plonuje zazwyczaj lepiej niż zboże jare. Dlatego wielu rolników zastanawia się nad siewem pszenicy w listopadzie.

Wiemy, że pszenica posiana w opóźnionym terminie siewu plonuje niżej, ponieważ krzewi się wiosną i dopiero w tym czasie wytwarza korzenie przybyszowe - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Od optymalnych terminów wysiewu minął już co najmniej miesiąc, ale... pogoda to loteria, więc wielu rolników decyduje się na późny siew. Może to być ryzykowne, gdyż tak zwaną fazę generatywną pszenica rozpoczyna po przyjęciu określonej liczby godzin świetlnych. Z długością dnia ściśle związany jest termin siewu.

Pszenica posiana późno, w warunkach coraz krótszego dnia, zawiązuje mniejszą ilość kłosków w kłosie i ziaren w kłoskach.
Decydując się na późny siew warto odpowiednio wybrać odmianę.

Ponieważ zleży nam na tym, aby pszenica zakorzeniła się przed zimą, należy wybierać rośliny szybko rozwijające się jesienią, a wolniej wiosną - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. -  Warto też zwrócić uwagę na to, co uprawialiśmy przed planowaną pszenicą. Jeśli była to na przykład kukurydza, wtedy wysiewać odmiany mniej wrażliwe na grzyby, które chętnie pojawiają się na kukurydzy, na przykład z rodzaju Fusarium.

Eksperci zalecają także zwiększony wysiew. Przy późnym siewie norm powinna być wyższa, lecz nie należy przesadzać – zalecana ilość wysiewu w skrajnie opóźnionym terminie to 450 szt./m2.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione