KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Czy warto decydować się na późny siew pszenicy?

Opublikowano 07.11.2020 r.
Wszyscy wiemy, że pszenica lubi długi dzień, ale... wiemy także, że nawet późno wysiana ozimina plonuje zazwyczaj lepiej niż zboże jare. Dlatego wielu rolników zastanawia się nad siewem pszenicy w listopadzie.

Wiemy, że pszenica posiana w opóźnionym terminie siewu plonuje niżej, ponieważ krzewi się wiosną i dopiero w tym czasie wytwarza korzenie przybyszowe - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Od optymalnych terminów wysiewu minął już co najmniej miesiąc, ale... pogoda to loteria, więc wielu rolników decyduje się na późny siew. Może to być ryzykowne, gdyż tak zwaną fazę generatywną pszenica rozpoczyna po przyjęciu określonej liczby godzin świetlnych. Z długością dnia ściśle związany jest termin siewu.

Pszenica posiana późno, w warunkach coraz krótszego dnia, zawiązuje mniejszą ilość kłosków w kłosie i ziaren w kłoskach.
Decydując się na późny siew warto odpowiednio wybrać odmianę.

Ponieważ zleży nam na tym, aby pszenica zakorzeniła się przed zimą, należy wybierać rośliny szybko rozwijające się jesienią, a wolniej wiosną - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. -  Warto też zwrócić uwagę na to, co uprawialiśmy przed planowaną pszenicą. Jeśli była to na przykład kukurydza, wtedy wysiewać odmiany mniej wrażliwe na grzyby, które chętnie pojawiają się na kukurydzy, na przykład z rodzaju Fusarium.

Eksperci zalecają także zwiększony wysiew. Przy późnym siewie norm powinna być wyższa, lecz nie należy przesadzać – zalecana ilość wysiewu w skrajnie opóźnionym terminie to 450 szt./m2.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO