LIR alarmuje: bardzo niskie ceny żywca wieprzowego

Ma to związek , z jednej strony z wysoką zachorowalnością na koronawirusa, który nie omija zakładów mięsnych czy pracowników firm przewozowych, a z drugiej strony na stale rosnące ceny paszy - wyjaśnia Gustaw Jędrejek, prezes LIR. - Nie bez znaczenia na ceny tuczników jest też blokada eksportu wieprzowiny z Niemiec do Chin.
Zdaniem samorządu rolniczego, potwierdzenie przypadków ASF oraz szerzący się wirus, zamknięcie importu do Korei Południowej i Chin z terenu Niemiec będzie miało dramatyczne skutki dla polskiego rynku wieprzowiny.
Do tego w ostatnim czasie mocno w górę idą ceny zbóż paszowych i soi. Zgodnie z obowiązującym memorandum, jeśli nie będzie przedłużone, od lutego 2021 rolnicy już nie będą mogli używać soi GMO w paszach.
Hodowcy zdają sobie sprawę, że śrutę sojową, która jest pozyskiwana z roślin modyfikowanych genetycznie trudno jest zastąpić innym surowcem, dostarczającym podobną ilość białka - dodaje Gustaw Jędrejek. - Sytuacja związana ze zmianą prawa doprowadziła do tego, że cena soi w zastraszającym tempie rośnie.
Zarząd LIR dołącza się do apelu do ministra rolnictwa o przedłużenie możliwości stosowania pasz z soją GMO po styczniu 2021 roku. Wiele wskazuje bowiem, że brak przedłużenia memorandum na dalsze miesiące znacznie podniesie koszty produkcji trzody chlewnej.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|