KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-11-08

Pszczelarze bez refundacji - apelują do KOWR

Polski Związek Pszczelarski zaniepokojony jest brakiem refundacji dla pszczelarzy w bieżącym roku na urządzenia wielofunkcyjne do kremowania, dozowania i pompowania miodu. W tej sprawie Związek interweniował składając pismo do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Przez wiele lat te urządzenia były dotowane, nigdy nie zdarzyła się sytuacja, że któreś z tych urządzeń zostało odrzucone we wniosku dotacyjnym - informuje Polski Związek Pszczelarski. - Obecna sytuacja jest o tyle niefortunna, że wielu pszczelarzy zdecydowało się na zakup wymienionych urządzeń po namowie i rekomendacji kolegów, którzy tych urządzeń używają od wielu lat i są bardzo zadowoleni.

Pszczelarze podkreślają możliwość wykorzystania tych urządzeń na różne sposoby.

Jasnym jest, że oprócz głównego przeznaczania jakim jest kremowanie można te urządzenia wykorzystywać jeszcze do innych czynności, ale to tylko dodatkowe  korzyści dla użytkownika. Obecnie pszczelarze, którzy w tym roku nie otrzymali dotacji czują się pokrzywdzeni - zauważają związkowcy. - Nie rozumieją dlaczego ich koledzy w latach poprzednich otrzymali dofinansowanie na te same sprzęty, a oni obecnie nie.

Jak wyjaśnia Polski Związek Pszczelarski, określenie ,,urządzenie wielofunkcyjne'', to jedynie chwyt marketingowy, zaś podstawową zaletą dla kupujących je pszczelarzy jest możliwość kremowania miodu, pozostałe funkcje pszczelarz może użyć, ale nie musi. Większość pasiek jest już zaopatrzona w podstawowy sprzęt, ale pszczelarze korzystając z dotacji także chcieliby rozwijać swoje pasieki.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione