KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-11-15

Rzepak z objawami mączniaka

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy poinformował o tym, że warto przeprowadzić lustrację uprawy rzepaku. 

Na polach doświadczalnych w Winnej Górze zaobserwowano bowiem objawy mączniaka.

Na liściach rzepaku zauważono nalot świadczący o rozwoju mączniaka. Objawy chorobowe zaobserwowano zarówno na dolnej jak i górnej blaszce liściowej - informuje IOR.


Konsekwencje rozwoju mączniaka są zawsze takie same: porażone liście żółkną i zamierają. Roślina traci tym samym pełną zdolność do asymilacji. Mączniak prawdziwy wywoływany jest przez grzyb Erysiphe cruciferarum. Oprócz mączniaka prawdziwego spotkać możemy się także z mączniakiem rzekomym wywoływanym przez Peronospora parasitica. KOnsekwencje obydwu porażeń są jednak bardzo podobne.


Ekspansji mączniaka sprzyjają długie i ciepłe jesienie - choć tegoroczna do najcieplejszych nie należy, to pomimo tego, że mamy połowę listopada poza obszarami górskimi praktycznie nie odnotowano jeszcze przymrozków. 


Nie ma dużego bogactwa środków ochrony, pozwalających zwalczać chorobę jesienią, bo przez długi czas uznawana była za nieistotną, a zmieniło się to wraz z postępującym wydłużaniem się jesiennej wegetacji. W przypadku silnego porażenia warto zasięgnąć porady u ulubionego doradcy, który podpowie, co zrobić, by ochronić uprawę. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione