Sielska jesień życia - gospodarstwa opiekuńcze

Czym są gospodarstwa opiekuńcze?
Gospodarstwo opiekuńcze to obiekt znajdujący się na obszarach wiejskich, w którym prowadzona jest działalność opiekuńcza nad osobami niesamodzielnymi (starszymi, niepełnosprawnymi), często borykającymi się również z problemem osamotnienia. Opieka jest sprawowana w systemie dziennym lub całodobowym, przez osoby do tego wykwalifikowane. Ten rodzaj działalności, powszechny w krajach zachodu, w Polsce dopiero się rozwija.
Aby upowszechnić go również w naszym kraju, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie realizuje ten projekt, którego celem jest stworzenie na terenie województwa 15 gospodarstw opiekuńczych, funkcjonujących w trybie dziennym. Projekt, rozpoczęty we wrześniu 2016 roku, zakończy się w czerwcu 2018 roku. W ramach korzystania z oferty gospodarstw opiekuńczych podopieczni otrzymują ośmiogodzinną opiekę, opartą o zasoby czynnego gospodarstwa rolnego, przez pięć dni w tygodniu (dni powszednie). Każdy podopieczny zawiera umowę i może korzystać z usług gospodarstwa przez pół roku.
Podczas minionego roku 156 osób skorzystało, w ramach projektu, z oferty gospodarstw opiekuńczych. Zarówno podopieczni, jak i ich rodziny były zaskoczone niezwykle rodzinną atmosferą w nich panującą, a także profesjonalizmem opiekunów i wolontariuszy. Dla wielu z nich gospodarstwo stało się drugim domem, zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie.
Gospodarstwo opiekuńcze stanowi alternatywę dla zinstytucjonalizowanych ośrodków opieki społecznej. Osoby świadczące usługi opiekuńcze w gospodarstwie są najczęściej jego właścicielami lub należą do rodziny gospodarza, przez co z dużym oddaniem podchodzą do wykonywanej pracy, a podopieczni mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw rolniczego charakteru odwiedzanego obiektu.
Jak można skorzystać z projektu?
Aby stać się beneficjentem projektu należy najpierw zgłosić się do jednego z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego, funkcjonujących na terenie powiatów objętych działaniem (powiaty: brodnicki, mogileński, świecki, tucholski, wąbrzeski) lub bezpośrednio do gospodarstwa opiekuńczego, z którego usług chcemy skorzystać i wypełnić dokumenty umożliwiające uczestnictwo w projekcie. Przy zgłoszeniu, wraz z kompletem dokumentów, należy przedstawić zaświadczenie o niesamodzielności. Takie zaświadczenie może być wydane np. przez lekarza rodzinnego.
Komplet dokumentów dostępny jest na stronie internetowej www.opieka.kpodr.pl, w zakładce „Projekt Zielona opieka” – „Dla podopiecznych”. Po złożeniu dokumentów i rozmowie z opiekunem lub doradcą terenowym, zgłoszenie jest rozpatrywane i następuje decyzja o możliwości wzięcia udziału w projekcie.
Nabór na trzecie półrocze właśnie się rozpoczął, dlatego zachęcamy do składania zgłoszeń!
![]() |
Aleksandra Hapka
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|