KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-11-20

Ptasia grypa już w Szwecji - w Polsce to tylko kwestia czasu?

Mamy już do czynienia z serią zakażeń grypą ptaków w Europie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Tym razem Szwecja zgłosiła ognisko zakaźnej choroby u drobiu. Wirus pojawił się na fermie indyków.

Ponad 3 tys. ptaków zostanie poddanych ubojowi i utylizacji. Jak informuje KIPDiP, szwedzkie władze monitorują inne fermy znajdujące się w okolicy i przyznają, że nie wiadomo dokładnie, w jakim stopniu wirus HPAI znajduje się w środowisku bytowania dzikich ptaków i należy uwzględnić ryzyko jego przedostania do większej liczby gospodarstw. O rozprzestrzenianie choroby podejrzewa się migrujące dzikie ptaki.

Lista państw, w których potwierdzono grypę ptaków gwałtownie się powiększa w ostatnich kilku tygodniach. Wirus pojawił się już w: Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji. Co ciekawe, w Niemczech pojawiły się dwa podtypy wysoce zjadliwej grypy ptaków: H5N8 oraz H5N5.

Dwa typy wirusa grypy ptaków w NiemczechDwa typy wirusa grypy ptaków w Niemczech

Liczne przypadki występowania grypy ptaków w Europie każą obawiać się tego, że wirus dotknie również nasz kraj.

Jeśli jednak udałoby nam się uchronić przed pojawieniem się grypy w Polsce można – paradoksalnie – mieć nadzieję, że nasza sprzedaż eksportowa do krajów trzecich nieco wzrośnie - analizuje KIPDiP. - Stanie się tak dlatego, że wiele krajów pozaeuropejskich nie stosuje regionalizacji (czyli ograniczenia importu z niewielkiego obszaru)  tylko od razu blokuje całkowicie przywóz drobiu z kraju, w którym ujawniono występowanie wirusa. Wypadnięcie z międzynarodowego rynku tak dużej liczby państw może być więc szansą dla innych eksporterów.  Przestrzegamy jednak przed budowaniem poważniejszych prognoz w oparciu o powyższą obserwację.

Po pierwsze sądzimy, że istnieje – niestety – bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się wirusa w Polsce. Po drugie, warto pamiętać, że najwięksi światowi eksporterze jak Brazylia i Stany Zjednoczone na razie nie raportują jakichkolwiek problemów z HPAI.

Źródło: kipdip.org.pl

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione