KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Kukurydza opóźniona

Opublikowano 22.11.2020 r.
O ponad 2 tygodnie już są opóźnione zbiory kukurydzy na ziarno. W południowej Polsce nawet powyżej 50% zasiewów jeszcze stoi na pniu i czeka na zbiór. I – chyba jeszcze długo poczeka.

W ubiegłym roku kukurydza na ziarno została zebrana praktycznie do końca października - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - W tej chwili jednak połowa zasiewów nadal jest nie zebrana i nie wiadomo, kiedy uda się zebrać ziarno.


Pogoda bowiem zbiorom nie sprzyja. W wielu miejscach jest zbyt mokro, aby wjechać kombajnem. Być może kukurydzę uda się zebrać dopiero gdy ściśnie mróz.

Zbiory po przymrozkach mają jednak tę wadę, że jakość ziarna jest zazwyczaj niższa, ze względu na zwiększającą się zawartość mykotoksyn - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. - Sytuacja którą mamy spowodowana jest przebiegiem pogody w bieżącym roku. To nie był dobry rok dla kukurydzy i wielu producentów, którzy postawili na późne odmiany o bardzo wysokim FAO w tym roku nie jest zadowolonych z plonowania.


Ostatnie lata były suche i gorące. Stąd pokusa wypróbowywania upraw plennych, bardzo późnych odmian, które dają wysoki plon, ale... niezbędna jest właściwa pogoda. Ten rok przyniósł pogodę odmienną.

Plantatorzy zauważyli tę odmienność w wielu przejawach, choćby praktycznie w braku problemów z omacnicą prosowianką, dla której było w tym roku zbyt chłodno - dodaje pan inżynier. - Niewątpliwie po takim roku zmienić się mogą preferencje plantatorów, którzy wybiorą prawdopodobnie wcześniejsze, trochę mniej plonujące, ale bezpieczne odmiany.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO