KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-11-22

Kukurydza opóźniona

O ponad 2 tygodnie już są opóźnione zbiory kukurydzy na ziarno. W południowej Polsce nawet powyżej 50% zasiewów jeszcze stoi na pniu i czeka na zbiór. I – chyba jeszcze długo poczeka.

W ubiegłym roku kukurydza na ziarno została zebrana praktycznie do końca października - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - W tej chwili jednak połowa zasiewów nadal jest nie zebrana i nie wiadomo, kiedy uda się zebrać ziarno.


Pogoda bowiem zbiorom nie sprzyja. W wielu miejscach jest zbyt mokro, aby wjechać kombajnem. Być może kukurydzę uda się zebrać dopiero gdy ściśnie mróz.

Zbiory po przymrozkach mają jednak tę wadę, że jakość ziarna jest zazwyczaj niższa, ze względu na zwiększającą się zawartość mykotoksyn - wyjaśnia inżynier Węgrzyn. - Sytuacja którą mamy spowodowana jest przebiegiem pogody w bieżącym roku. To nie był dobry rok dla kukurydzy i wielu producentów, którzy postawili na późne odmiany o bardzo wysokim FAO w tym roku nie jest zadowolonych z plonowania.


Ostatnie lata były suche i gorące. Stąd pokusa wypróbowywania upraw plennych, bardzo późnych odmian, które dają wysoki plon, ale... niezbędna jest właściwa pogoda. Ten rok przyniósł pogodę odmienną.

Plantatorzy zauważyli tę odmienność w wielu przejawach, choćby praktycznie w braku problemów z omacnicą prosowianką, dla której było w tym roku zbyt chłodno - dodaje pan inżynier. - Niewątpliwie po takim roku zmienić się mogą preferencje plantatorów, którzy wybiorą prawdopodobnie wcześniejsze, trochę mniej plonujące, ale bezpieczne odmiany.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione