"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich "Działamy razem" w Klusku

Od maja 2018 roku działaliśmy w naszej wsi jako Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Kluska. W październiku 2019 roku podjęliśmy decyzję, że założymy również KGW i zarejestrujemy je w ARiMR. Celem założenia drugiej już organizacji pozarządowej w naszej miejscowości była możliwość ubiegania się o dotacje jako dwie odrębne organizacje. Dwie organizacje w miejscowości dają większą szansę na pozyskanie środków na działania. Możemy dzięki temu składać do jednego konkursu dwie oferty. Dzięki temu możemy realizować jeszcze więcej działań i rozwijać prężniej naszą miejscowość. Na dzień dzisiejszy KGW ma 31 członków, ale działania zarówno KGW, jak i stowarzyszenia wspierają mieszkańcy, którzy nie są zrzeszeni w tych organizacjach. Niedawno dowiedzieliśmy się, że w czasach PRL-u działało KGW w naszej wsi, ale nie mamy na ten temat żadnych informacji, tylko kilka zdjęć - opowiada Zuzanna Baranowska-Lemmen, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Działamy Razem" w Klusku.
Skupiamy się na działalności kulturalnej i społecznej. Naszym celem jest aktywizacja, integracja mieszkańców oraz ich rozwój, a także pozyskanie różnych umiejętności. Działamy dla grup w różnym wieku. Przygotowujemy ofertę zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych. Na naszą działalność pozyskujemy środki zewnętrzne – składamy wnioski do różnych programów. Wkrótce chcemy wyjść z naszymi działaniami poza Klusek i okoliczne miejscowości.
Pierwszą naszą inicjatywą jako Koło była organizacja warsztatów kulinarnych oraz plastycznych. Uczestniczki wspólnie wykonały pizzę, a na kolejnych warsztatach nauczyły się wykonywać stroiki. W marcu 2020 roku KGW współorganizowało I Kluskowy Dzień Kobiet - międzypokoleniową imprezę integracyjną dla mieszkańców.
W lipcu otrzymaliśmy dotację z Mazowsze Lokalnie na realizację projektu "Warsztatowe spotkania z kulturą i tradycją". W ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne i kulinarne, na których uczestnicy m.in. wykonali akcesoria kuchenne w decoupage czy stworzyli obrazy na plastrach drewna. Ponadto w ramach projektu zorganizowano 2 konkursy. Pierwszy plastyczny dla dzieci i młodzieży "Moja mała ojczyzna", drugi kulinarny dla dorosłych "Regionalne podróże kulinarne" na najlepszą potrawę kuchni Mazowieckiej. W międzyczasie otrzymaliśmy pomoc z ARiMR, dzięki której odbyły się różne animacje dla mieszkańców w trakcie Żniwioków – Dożynek Sołeckich. Były oczywiście różne dmuchańce, łuk strzelniczy dla dzieci.
Ponadto zakupiliśmy z tych pieniędzy pamiątkowe medale na wydarzenie organizowane przez nasze Stowarzyszenie – Sąsiedzkie Potyczki. KGW otrzymało również dotacje na realizację w województwie mazowieckim w 2020 r. zadań publicznych w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”: zadanie 2. Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. Dzięki projektowi KGW zaopatrzy się w sprzęt umożliwiający realizację jeszcze większej ilości działań. Zakupimy jednolite stroje dla członkiń, nagrzewnicę gazową oraz projektor z ekranem. W listopadzie KGW otrzymało dotację w konkursie na wsparcie realizacji zadań publicznych Gminy Gostynin z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w 2020 r. W ramach zadania nagramy cykl filmików pokazujących przygotowanie tradycyjnych potraw kuchni Mazowieckiej oraz zakupimy sprzęt kuchenny.
Nasze KGW zarejestrowaliśmy w ARiMR. Nie ukrywamy, że pomoc z ARiMR wydała nam się atrakcyjna i to też jest jeden z powodów założenia KGW. Jako pomoc dostajemy 4000 złotych, które bez pisania projektu możemy wydać właściwie na co chcemy. Od siebie mogę dodać, że ogółem nie jestem zwolenniczką tego typu pomocy. Mam jeszcze stowarzyszenie, współpracuje z innymi organizacjami. I dla innych organizacji jest to bardzo krzywdzące, ponieważ one nie mogą wnioskować o taką dodatkowa pomoc. Jest wiele KGW, które poza tymi pieniędzmi nie sięga po inne środki. Są uzależnione od tej pomocy. Moim zdaniem powinno się taka pomoc realizować w inny sposób. Można by zorganizować szkolenia dla Kół z pozyskiwania środków i ogłosić normalny konkurs z wnioskami na realizację projektów i oceną merytoryczną. Trzeba wyposażyć przede wszystkim koła w umiejętność pozyskiwania innych środków i usamodzielnić, ta pomoc prędzej czy później się skończy - mówi Pani Zuzanna.
Nasze członkinie są bardzo utalentowane kulinarnie. Osiągają sukcesy w konkursach kulinarnych. Gospodynie zdobyły wiele sukcesów na dwóch ostatnich Festiwalach Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od kujawiaka do oberka”. Również osiągają sukcesy w konkursach gminnych czy organizowanych przez sołtys. Kolejny talent warty dostrzeżenia to talent plastyczny. Mamy w swoich szeregach florystkę, która prowadzi warsztaty. Dzięki temu nasze członkinie nauczyły się robienia rękodzieła i różnych kompozycji kwiatowych. Mamy ponadto osoby z wykształceniem sportowym, które prowadzą zajęcia. Wszyscy członkowie zawsze aktywnie angażują się przy realizacji wszelkich działań. Nasze Koło tworzą zarówno kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Pochodzimy z różnych środowisk, część z nas to osoby napływowe. Jednak udało nam się stworzyć jedną kluskową rodzinę. Nasza wspólna działalność nie ogranicza się do inicjatyw podejmowanych przez koło – my wszyscy służymy sobie wzajemnie pomocą i życzliwością w życiu prywatnym. Dzięki naszym działaniom i spotkaniom narodziło się wiele nowych znajomości i przyjaźni. My wszyscy również prywatnie spotykamy się między sobą, przyjaźnimy, pomagamy. Wydaje mi się, że właśnie w tym tkwi sukces naszej działalności ogólnie jako miejscowość. Nie jesteśmy grupą osób, która tylko czasem spotka się, żeby ustalić szczegóły jakiegoś wydarzenia. My jesteśmy kluskową „rodziną”, w której panuje życzliwość i wzajemna pomoc - przyznaje z radością Pani Zuzanna.
Większość okresu działania KGW to czas pandemii, więc najwięcej kontaktujemy się ze sobą na grupowym messengerze. Jednak latem spotykaliśmy się bardzo często, nawet 2-3 razy w tygodniu przy okazji realizacji Aktywnych Poniedziałków przez nasze Stowarzyszenie. Zawsze po meczach siadaliśmy i wspólnie rozmawialiśmy. Takie tradycyjne spotkania odbywają się zawsze w domu którejś z członkiń lub w naszym sołeckim namiocie, ponieważ w naszej miejscowości nie ma ani remizy, ani świetlicy wiejskiej.
Duża część mieszkańców jest zrzeszona w KGW lub Stowarzyszeniu. Wiele osób również wspiera nasze działania jako osoby niezrzeszone. Nasi mieszkańcy dopingują nas i motywują. Chętnie korzystają z naszych działań. Mieszkańcy podkreślają fakt, że wieś dzięki naszym działaniom się rozwija oraz cieszą się, że mają tak bogatą ofertę darmowych zajęć czy imprez integracyjnych. Klusek powoli staje się pewną marką, wkrótce założymy stronę internetową i nagramy film promocyjny. Tym samym mamy nadzieję, że dzięki temu ludzie zostaną zachęceni i jako miejsce swojego zamieszkania wybiorą Klusek.
Pomimo pandemii zrealizowaliśmy bardzo wiele działań i pokazaliśmy, że nie jest to przeszkodą w działalności. Z niecierpliwością czekamy aż sytuacja się opanuje i będziemy mogli z powrotem spotykać się i realizować nowe pomysły. Najbliższe plany to nagranie filmików z dotacji. Również składamy wniosek o dotacje na organizację konkursu kulinarnego i wydanie książki kucharskiej. Ponadto w najbliższym czasie będziemy wspierać sołectwo, jak i Stowarzyszenie w ich działaniach. Jako sołtys właśnie ogłosiłam trzy konkursy bożonarodzeniowe i obydwie organizacje są współorganizatorami. Mamy nadzieję, że w 2021 roku uda nam się zrealizować plany, których nie udało się w tym roku, czyli Piknik Rodzinny już jako duża impreza z koncertami; I Gostyniński Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich czy projekt historyczny o naszej wsi z wydaniem książki włącznie. Pomysłów mamy tysiące, ciągle coś nowego wpada nam do głów - opowiada Pani Zuzanna.
Dodam jeszcze, że właśnie dostałam informację, że nasze Stowarzyszenie otrzyma dotację na wyposażenie naszych mieszkańców w środki ochrony przed koronawirusem. Powstaną pakiety ochronne, w których znajdą się przyłbice, maseczki jednorazowe, maseczki wielokrotnego użytku, płyny do dezynfekcji, rękawiczki i ulotki. Każdy mieszkaniec dostanie zestaw. My jako KGW włączymy się w pomoc w dystrybucji zestawów - informuje Pani Zuzanna. - Zawsze chętnie angażujemy się charytatywnie. W tym roku zorganizowaliśmy np. kiermasz ciast dla chorej dziewczynki na SMA oraz wzięliśmy udział w Turnieju charytaywnym w piłkę nożną.
Jest jeszcze jedno zadanie, jakie czeka nas w najbliższym czasie - to zmiana statutu. Przy rejestracji posłużyłyśmy się wzorcowym statutem, ale zawarte w nim cele częściowo ograniczają możliwość podejmowania niektórych działań. Po nowym roku ruszy dużo konkursów, więc chcemy zmianą statutu zwiększyć sobie możliwość startowania, np. w konkursach z zakresu sportu czy turystyki.
Chciałabym jeszcze wspomnieć o naszym Stowarzyszeniu, bo jest coś, co wyróżnia je na tle innych organizacji kobiecych - czyli działalność sportowa. Stowarzyszenie do tej pory zrealizowało wiele działań związanych z kulturą fizyczna, na które pozyskało dofinansowania. W 2019 roku realizowano projekt "Łączy nas piłka nożna" w ramach programu "Moje miejsce na Ziemi" Fundacji Orlen. W ramach projektu m. in. realizowano treningi w piłkę nożną dla dzieci i młodzieży czy mecz pomiędzy mieszkańcami. Ponadto w 2019 roku Stowarzyszenie pozyskało środki w ramach programu FIO – Mazowsze Lokalnie na przygotowanie miejsca aktywności społecznej. W zeszłym roku również realizowaliśmy w ramach własnych środków projekt Aktywne poniedziałki - cykl zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży we wakacje. W tym roku SAKK otrzymało dotacje w projekcie "Mazowsze Lokalnie" na organizację Aktywnych poniedziałków.
Oprócz zajęć sportowych zorganizowano wyjazd na basen, do zoo czy wycieczkę rowerową. Przede wszystkim organizacja działa na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców terenów wiejskich. Promujemy tradycyjne potrawy, organizujemy Pikniki, Dożynki czy mniejsze uroczystości. Również organizujemy warsztaty, konkursy, zajęcia sportowe, wyjazdy studyjne, zabawy, uroczystości integracyjne, wydajemy kalendarze. W tym roku uzyskaliśmy jeszcze dwie dotacje z Urzędu Marszałkowskiego. Jedna na wyposażenie gospodyń aktywnych społecznie w sprzęt ułatwiający działanie i dający możliwość podejmowania większej ilości aktywności, a drugą na zakup środków ochrony przed koronawirusem dla naszych mieszkańców. Do tej pory zorganizowaliśmy kilka dość dużych imprez plenerowych, tj. Piknik Rodzinny 2019, Żniwioki – Dożynki Sołeckie 2019, I Kluskowy Dzień Kobiet 2020, Piknik Rodzinny 2020 i Żniwioki – Dożynki Sołeckie 2020. Zawsze nasze imprezy skupiają dużą ilość osób spoza naszej miejscowości. Staramy się zawsze, żeby było jak najwięcej darmowych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. W zeszłym roku byliśmy bohaterami jednego z odcinków Wieści z Mazowsza, ponieważ nasza Prezes została uznana za 4 najaktywniejszą liderkę wiejską Mazowsza 2019.
A na koniec, tradycyjnie już, przepis od Koła Gospodyń.
Sałatka warszawska
Składniki:
- 150 g twardego sera żółtego
- 200g mielonki wieprzowej
- 1 mała cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- 3 łyżki majonezu
- kilka listków sałaty
- kilka pasków czerwonej papryki
- kilka gałązek natki pietruszki
Posiekany czosnek rozcieramy z solą i siekamy drobno cebulę. Łączymy cebulę z czosnkiem, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy majonez. Ser oraz mielonkę kroimy w paski i łączymy z sosem z cebuli i czosnku. Na salaterce układamy liście sałaty, następnie kładziemy sałatkę i dekorujemy papryką i natką pietruszki.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|