KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
18 grudnia 2020

Jak sprawdzić, czy karp jest świeży?

Karp niewątpliwie jest nieodłączną częścią każdej Wigilii. Przygotowywany na wiele sposobów stal się symbolem Świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju. Ostatnimi czasy, zarówno sklepy wielkopowierzchniowe, jak i drobni handlarze odchodzą od sprzedaży żywych karpi. Jak jednak sprawdzić, czy martwy karp jest świeży?

Chodzi oczywiście o oszczędzenie cierpienia rybom. Coraz więcej świadomych konsumentów decyduje się na kupno martwego karpia. Wydaje się nam oczywiste, że kupno żywej ryby oznacza gwarancję jej świeżości oraz zdrowia. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Jak informują lekarze weterynarii, ludziom tylko wydaje się, że taka świeża ryba jest zdrowa. Z powodu stresu jaki przeżywają - stłoczone w marketowych pojemnikach - mają w organizmie bardzo wysoki poziom stężenia hormonu stresu - kortyzolu, a często poraniona skóra jest źródłem przedostawania się do organizmu bakterii. A więc mięso z takiej ryby nie jest niestety niczym zdrowym.


Jednak kupowanie nieżywej już ryby wiąże się z ryzykiem i wątpliwościami, co do jej świeżości. Jak sprawdzić, czy karp jest świeży? Pomoże nam w tym kilka sprawdzonych sposobów. 

 

  1. Naciśnij rybę i sprawdź, czy mięso jest sprężyste.

 

Jeśli ryba jest cała należy lekko nacisnąć w okolicy jej głow tuż za skrzelami. Ciało ryby powinno być sprężyste. Świeże mięso po naciśnięciu powinno powrócić do swojego poprzedniego stanu. Jeśli jednak pozostanie wklęsły ślad – to znak, że mięso jest nieświeże. 

  1. Skrzela karpia 

Następnym sposobem na sprawdzenie świeżości kupowanego karpia jest obejrzenie jego skrzeli. Odchyl lekko skrzela i zobacz, jak wyglądają. Świeża ryba ma mocno czerwone skrzela. Jeśli takie nie są – widzisz, że wydają się blade lub plamiste – wiesz co robić. 

  1. Oczy karpia 

Sprawdź, jak wyglądają oczy karpia. Powinny błyszczeć i być wypukłe. Jeżeli jednak wydaje Ci się, że oczy pokrywa śluz – wyglądają jakby za mgłą i nie są jednoznacznie wypukłe – oznaczać to może nieświeżość ryby, od której lepiej trzymać się z daleka. 

  1. Skóra i ogólny wygląd ryby 

Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to kolor samej ryby i wygląd jej skóry. Świeży karp ma gładką, jedwabistą skórę, natomiast taka z plamami lub odbarwieniami świadczy o jego nieświeżości. 

 

Jak widać dzięki kilku prostym trikom możemy w kilka sekund sprawdzić, czy wybrany przez nas karp jest świeży i został niedawno zabity. Warto zapamiętać te wskazówki, żeby przy wigilijnym stole móc cieszyć się smakiem tej wyjątkowej ryby.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione