KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Fasola wielkokwiatowa powinna być z dopłatą?

Opublikowano 03.01.2021 r.
Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej fasola wielkokwiatowa powinna być uznana za uprawę, za którą przysługuje dopłata do upraw wysokobiałkowych. 

Samorząd rolniczy z Lubelszczyzny apeluje o interwencje w tej sprawie.

Fasola wielkokwiatowa, jak wszystkie rośliny bobowate jest zdolna do wiązania azotu z powietrza i dzięki temu wpływa na spadek zużycia nawozów azotowych, co w konsekwencji zmniejsza obciążenia dla środowiska - przypomina Gustaw Jędrejek, prezes LIR. - W regionach, gdzie uprawiana jest na szeroką skalę jest ważnym ogniwem płodozmianu, szczególnie w gospodarstwach nastawionych na produkcję roślinną. Pozostawia czyste i żyzne stanowisko, szczególnie cenne przy uprawie pszenicy i niektórych warzyw.


Z tego względu uprawa fasoli wielkokwiatowej powinna być korzystna nie tylko dla środowiska, ale i dla rolników. Tym bardziej, że ma praktycznie same zalety.

Ze względu na stosunkowo późny termin siewu rozładowuje wiosenne spiętrzenie prac polowych. Jest uprawiana na spożycie przez ludzi, a odpady powstałe w trakcie czyszczenia i kalibracji stanowią wspaniałą wysokobiałkową paszę - wylicza prezes LIR. - W niekorzystnych pogodowo latach tych odpadów może byc nawet do 30%, tak więc znaczenie paszowe uprawy jest znaczne. 


Fasola wielkokwiatowa chętnie uprawiana jest na Lubelszczyźnie, gdzie są do tego doskonałe warunki. Zdaniem izby, zasadne jest poszerzenie listy roślin wysokobiałkowych o tę uprawę. Maiłoby to dodatkowo wpływ na poszerzenie - niezbyt rozwiniętej  w tym regionie - produkcji zwierzęcej.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO