KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Książki, które pobudzą wyobraźnię dziecka

Opublikowano 14.12.2017 r.
Najlepsze, co możemy zrobić dla dziecka to zaszczepić w nim bakcyla do czytania książek. Dziecko, które czyta, jednocześnie przeżywa fascynujące przygody, uczy się na błędach bohaterów, poznaje granice pomiędzy dobrem a złem, rozwija swoją wyobraźnię i inteligencję. 

Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych książek dla dzieci, które udowodnią im, że czytanie to świetna przygoda. Warto razem z nimi przeżywać te cudowne chwile, czytając na zmianę bądź komentując to, co się zadziało w przeczytanym rozdziale. Jeśli wśród wybranym książek znajdzie się pozycja z naszego dzieciństwa, będziemy mieli okazję ją sobie odświeżyć i znów, chociaż na chwilę, stać się dzieckiem z nieograniczoną wyobraźnią i wiarą w podbój świata.


1. Nele Moost “Jak kózka uczyła się pływać”

Książka pokazuje, że każde dziecko jest wyjątkowe. Tym razem w rolę życiowych nauczycieli wchodzą zwierzęta. Gdy postanowiły założyć szkołę, by nauczyć wszystkich tych samych umiejętności, okazało się, że jest to duży problem. Cel szkoły był wspaniały - każde zwierzę miało nauczyć się latać, biegać, wspinać na drzewa i pływać. Jednak nikt nie przewidział skutków tych lekcji. Nagle zwierzaki zaczęły tracić wiarę w siebie, ponieważ wkładały ogromny wysiłek w naukę, która nie przynosiła efektów! Warto przekazać dziecku, że nie musi być we wszystkim dobre. Wystarczy, że znajdzie swoją pasję, które będzie go rozwijało. Pamiętajmy, każde dziecko jest wyjątkowe, nawet, jeśli nie jest idealne!

2. Julian Tuwim/Jan Brzechwa - Wiersze dla dzieci

To wiersze, których dziecko będzie chciało uczyć się na pamięć! Można wybrać poezję Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie by czytać obu autorów na zmianę. Warto zapoznać młode pokolenie z poetami, których wiersze pamiętane są do końca życia. Melodyjność rymów oraz humor sprawią, że historie zostają w głowie. Bo kto nie wie, co się działo na straganie w dzień targowy, albo ile wagonów miała lokomotywa? Wyjątkowo zabawny sposób na rozwijanie dziecięcej wyobraźni i ćwiczenie pamięci.

3. Lindgren Astrid “Dzieci z Bullerbyn”

Przygody siedmiu dzieciaków z nieograniczoną wyobraźnią to świetna propozycja dla dziecka, które właśnie uczy się podstawowych zachowań społecznych. Dzieci mieszkają w małej wiosce, a ich świat mieści się na trzech gospodarstwach, okolicznych łąkach i lasach oraz szkole. Ich czas jest zorganizowany co do minuty, jednak wcale nie są to prywatne lekcje baletu, czy języka obcego. Jest to nauka poprzez zabawę, poznawanie świata, pomoc dorosłym w obowiązkach, rywalizacja, ale też współpraca. Dorośli nie przeszkadzają im w zabawach, ponieważ dzieci bardzo szybko wyciągają wnioski ze swoich uczynków, co jest niezwykle pozytywną cechą wspólnej zabawy. Książka jest napisana lekkim stylem, dlatego nie sprawi problemu najmłodszym. Jeśli dołączymy do wspólnego czytania, również będziemy czerpać przyjemność z poznawania przygód tych urwisów.

4. Baśnie i legendy

Najpopularniejsze znane baśnie zostały napisane przez Andersena oraz braci Grimm. Jednak znane są nam również polskie legendy opowiadane z pokolenia na pokolenie. Jeśli mamy problem z opowiadaniem baśni, warto rozważyć zakup zbioru opowiadań. Będzie to idealna okazja do odświeżenia pięknych historii, ale również przyjrzenia się cudownym ilustracjom, którymi zdobione są książki. Baśnie pozwalają poznać dziecku świat na pograniczu prawdy i fantazji, rzeczywistości i wyobraźni. Każda legenda to również przesłanie, swoisty rodzaj lekcji. A to wszystko okraszone nutką historii.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą publikacji dla dzieci i młodzieży  na stronie internetowej WDR.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO