Trzeba będzie zgłosić, czym ogrzewamy dom

W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. W ewidencji znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domach jednorodzinnych. Jak informuje WIR, uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, które ogrzewane są indywidualnie. Poza danymi o źródłach ciepła w ewidencji znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację budynku czy wymianę kotła grzewczego.
Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma powstawać etapami, w latach 2021–2023.
W 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa, który zainicjuje uruchomienie deklaracji. Po trzech miesiącach do ewidencji trafią już pierwsze dane.
Właściciele domów będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest budynek. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia.
Źródło: WIR
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|