KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
15 stycznia 2021

Glin – szkodzi czy nie szkodzi?

Glin to trzeci najpowszechniej występujący pierwiastek na skorupie ziemskiej. Przez wiele lat nie dostrzegano, że w nadmiarze może być szkodliwy dla człowieka. Tymczasem wskazują na to wyniki badań przeprowadzanych w ostatnim pięćdziesięcioleciu. 

W jakich produktach występuje glin (Al)? 

Glin występuje niemal we wszystkich roślinach, gdyż jest to substancja niezbędna do ich rozwoju. Nie należy jednak z tego faktu wyciągać wniosku, że z naszej diety należy wyłączyć pokarmy roślinne, zwłaszcza że glin obecny jest także w produktach odzwierzęcych a więc idąc tym tokiem myślenia musielibyśmy zrezygnować… z jedzenia w ogóle. Zgodnie ze słynną maksymą, to dawka czyni truciznę. I właśnie tak jest w przypadku glinu – szkodzi jego nadmiar, ale szkodzi także niedobór (może spowodować niedokrwistość).

Stężenie glinu w poszczególnych roślinach i pokarmach roślinnych zależy od sposobu uprawy (ilości nawożenia), nasłonecznienia, a także sposobu przetworzenia. Warto wiedzieć, że pierwiastek ten dostaje się do naszego organizmu także wraz z dodatkami stosowanymi w żywności, zwłaszcza konserwantami i wzmacniaczami smaku (np. sole glinowe). Bardzo często do żywności przedostaje się także glin pochodzący z opakowań, w które pakowana jest żywność. 

Zgodnie z założeniami zaprezentowanymi przez Komitet Ekspertów Świadowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Rolnictwa (FAO) tolerowana tygodniowa dawka glinu wynosi 7mg na kilogram masy ciała tygodniowo, co oznacza, że osoba warząca 70 kg może spożywać w ciągu dnia 70 mg. Wyliczenie liczby spożywanych przez nas mg glinu jest jednak bardzo trudne gdyż zależy od sposobu uprawy, pakowania, przetwarzania żywności. Co więcej glin bardzo często jest także składnikiem leków. 

Raczej nie ma większego sensu przerażanie się zawartością glinu w poszczególnych produktach i odrzucanie ich z diety. Zwłaszcza, że statystyki nie są przerażające – średnia dzienna dawka glinu pobierana przez dorosłego człowieka to 45 mg. Warto więc na spokojnie przeanalizować własne menu (tabele zawartości poszczególnych pierwiastków w produktach spożywczych bez problemu znajdziemy w Internecie) i zobaczyć jak sytuacja wygląda w naszym przypadku.

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione