Poznajcie Stowarzyszenie Zakręceni

Stowarzyszenie Zakręceni powstało w 2019 r. jest ukierunkowane na działania w zakresie aktywizacji społeczności.
Nasze siły, zaangażowanie i ambicje są na tyle wystarczające, aby tworzyć w sposób ciągły imprezy o charakterze sportowym, kulturalnym, angażujące ludzi chociażby do współuczestnictwa sportowego i promowania aktywnego trybu życia. Stowarzyszenie działa aktywizując i integrując lokalną społeczność licznymi inicjatywami. Chcemy kultywować tradycje i obyczaje naszej wsi oraz regionu - informuje Pani Agnieszka Kryspin-Gałązka.
Od początku naszej działalności zorganizowaliśmy już m.in. piknik poświęcony obchodom 15-lecia akcesji Polski do UE, piknik rodzinny współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także wycieczki do: Muzeum Kresów i ziemi ostrowskiej, Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz pracowni literackiej Darii Galan. Zwiedzaliśmy również pozostałości po obozie koncentracyjnym w Treblince.
Ponadto nasze stowarzyszenie podejmuje tematykę odpowiedzialności człowieka za stan środowiska, w którym przebywa, a także za ochronę i poszanowanie wspólnego dziedzictwa przyrodniczego. Realizujemy działalność związaną z szeroko pojętą ochroną przyrody, która stwarza podstawy do kształtowania świadomości i proekologicznych postaw wśród lokalnego społeczeństwa - podkreśla Pani Agnieszka.
W ramach zadania publicznego pod tytułem „Każdy czuje się dobrze, gdy jego mała ojczyzna jest czysta i piękna”, współfinansowanego również ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w 2019 r. zrealizowaliśmy: rajd rowerowy, pieszą wycieczkę, konkursy plastyczne o tematyce przyrodniczej, spotkania z lokalną społecznością poświęcone edukacji leśnej oraz zabawy i gry przyrodnicze.
Poprzez realizację tegoż projektu osiągnęliśmy najtrudniejsze, a zarazem najważniejsze zadanie edukacji ekologicznej jakim jest zmiana przyzwyczajeń i nawyków odnośnie do ochrony środowisk naturalnego u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Uczestnicy zdobyli wiedzę o środowisku przyrodniczym, zjawiskach w nim zachodzących i poznali skutki degradacji przyrody.
W 2020 roku w ramach zadania "Letnie szaleństwo sportowe", współfinansowanego ze środków budżetu gminy Wąsewo, zorganizowaliśmy: turniej tenisa stołowego, rajd rowerowy, mecz piłki nożnej, rodzinny bieg rekreacyjny i ognisko integracyjne.
Różnorodność zajęć sportowych przyczyniła się do udziału w projekcie dzieci i młodzieży w różnym wieku, obejmując całe rodziny. Poprzez promocję sportu poprawiła się nie tylko sprawność fizyczna uczestników, ale w uczestnikach wyrobił się nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Projekt ten pozwolił m.in. na propagowanie zdrowego stylu życia, integrację i aktywizację społeczności lokalnych.
Również w 2020 roku wzięliśmy udział w projekcie: "Rezydencje animacyjne" w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej, to projekt, który stanowił piękną podróż do przeszłości. Bowiem razem z animatorką Polą Rożek podróżowałyśmy na rowerach wokół ważnych, nieoczywistych miejsc, a także odwiedzałyśmy mieszkańców i przeprowadzałyśmy z nimi wywiady etnograficzne. Rezydencja przyczyniła się do tego, że poznaliśmy na nowo historię społeczno-przyrodniczą Rząśnika-Majdanu.
Ponadto szukałyśmy starych fotografii, różnych narzędzi, którymi ludzie posługiwali się na wsi.
Efektem końcowym wydarzenia była prezentacja etnograficznej mapy wsi z różnymi lokalnymi nazwami i historiami nigdy wcześniej nigdzie nie utrwalonymi. Chcemy w przyszłości być aktywnie działającym, zintegrowanym stowarzyszeniem łączącym tradycję z nowoczesnością.
W ramach inicjatywy lokalnej pozyskaliśmy również środki z Urzędu Gminy Wąsewo i zrealizowaliśmy zadanie publiczne typu: remont lokalnych miejsc kultu religijnego, udaną akcję sprzątania wsi, zbudowaliśmy wiatę - miejsce spotkań i wypoczynku, dokonaliśmy także montażu tablic dydaktyczno-informacyjnych, pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Lokalne Stowarzyszenie Zakręceni, którego jednym z założeń jest rozwój kultury fizycznej w środowisku wiejskim, a także integracja lokalnej społeczności chce realizować założone cele i inicjować mieszkańcom gminy Wąsewo wydarzenia, które pozwolą im aktywnie spędzać czas - dodaje Pani Agnieszka.
Mieszkańcy chętnie biorą udział w organizowanych w naszej wsi piknikach, jak i wycieczkach. Ale żeby nie było, że tylko imprezujemy - dodaje z uśmiechem Pani Agnieszka - zresztą, wracając do tych wycieczek – one są naprawdę ważne. Poznajemy przecież nasze okolice.
Jako stowarzyszenie chętnie włączamy się w różne akcje charytatywne, m.in. Szlachetna Paczka, Gaszyn challange " Dla Zosi", Serce dla Michasia, Śpiewamy majowe, zbieramy nakrętki. Wspólnie działaliśmy już także przed założeniem stowarzyszenia. Niniejszym pragnę podkreślić, iż Stowarzyszenie Zakręceni i Sołectwo Rząśnik-Majdan to ta sama grupa ludzi wspólnie działająca od 2015 roku - podsumowuje Pani Agnieszka Kryspin-Gałązka, która jest także sołtysem wsi.
Zachęcamy do śledzenia działalności Stowarzyszenia Zakręceni na ich stronie Facebook.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|