"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Jarosławcu

Tradycja działalności społecznej we wsi Jarosławiec, w kołach gospodyń wiejskich, sięga czasów przedwojennych. Pod istniejącym w naszej wsi pomnikiem Stanisława Staszica – naszego darczyńcy, mieszkańcy składali wieńce po kryjomu przed okupantem niemieckim, nawet w czasie wojny. Po wojnie wiejskie kobiety nadal były aktywne, ponieważ brały udział we wszystkich uroczystościach na terenie gminy i nie tylko. Między innymi powołały do życia w 1983 r. zespół ludowy „Staszicowiacy”, który śpiewa do dziś, a członkowie KGW są także śpiewakami w zespole - opowiadają członkowie koła.
Nasze koło zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przysłowiowy grosik z dotacji rządowych dodał nowego impulsu do działalności społecznej. W chwili obecnej w zarejestrowanym w ARiMR kole jest 17 członków (mamy trzech mężczyzn) i kilku współpracujących sympatyków.
Obecnie nasze KGW organizuje się praktycznie od nowa, panie doszkalają się w umiejętnościach kulinarnych (carving, kuchnia regionalna i nowoczesna), bierzemy udział w szkoleniach, imprezach gminnych, jesteśmy współorganizatorami obchodów na cześć Stanisława Staszica, corocznie odbywającymi się w naszej wsi w maju, a także spotkań dla miejscowych kobiet i dzieci. Bierzemy udział we wszystkich wydarzeniach Gminy Uchanie - bo to jest teren nam najbliższy, m.in. Fiesta uchańska, dożynki, obchody staszicowskie, dzień kobiet, 11 listopad czy 3 maja.
Braliśmy udział w konkursach, m.in. w Ogólnopolskim konkursie kulinarnym ”Bitwa Regionów” w 2019 r. (udział w I etapie); konkursie „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” w Zamościu, zajęliśmy II miejsce w konkursie na najlepsze wyroby rękodzielnicze "Rękodzieło - piękno tradycji we współczesnym świecie”, III miejsce w konkursie na najlepszą szarlotkę z wykorzystaniem lubelskich jabłek w 2020 r. oraz w konkursie na „Lubelski stroik świąteczny”.
Obecna pandemia trochę utrudnia nam kontakty i udział w imprezach, ale staramy się aktywizować w tworzeniu rękodzieła. Panie szydełkują, haftują, wykonują ozdoby ze słomy, papierowikliny, a w planie mamy naukę szycia (kupiłyśmy sobie maszynę do szycia) - podsumowują członkowie koła.
Nasza Redakcja życzy KGW w Jarosławcu samych sukcesów w nowym roku!
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|