KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Rolnicy znów będą mogli stosować groźne pestycydy

Opublikowano 13.01.2021 r.
Rząd Wielkiej Brytanii postanowił pójść na rękę rolnikom, którzy ponoszą ogromne straty w uprawie buraków cukrowych i zezwolić na stosowanie pestycydów zakazanych w UE. Są to środki, które zagrażają pszczołom. 

W tym roku plantatorzy z UK będą mogli korzystać z zapraw nikotynoidowych, które mają przeciwdziałać przenoszeniu się chorób wirusowych – zwłaszcza żółtaczki buraka. Co prawda, minister środowiska George Eustice chce zezwolić na ich użycie jedynie awaryjnie, w okresie nie dłuższym niż 120 dni.

Ekolodzy biją jednak na alarm i mówią, że to krok w tył, ponieważ środki te to relane zagrożenie dla pszczół. Niektóre nikotynoidy źle wpływają na ich układ odpornościowy oraz orientację w terenie. 

Badania przeprowadzone w 2020 r. wykazały, że liczba owadów spadła o połowę w ciągu ostatnich 75 lat. Sama Wielka Brytania minionej dekady straciła 1/3 swoich pszczół. 

 

Źródło: polishexpress.co.uk

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO