W świecie Hildegardy... ratunek dla żołądka po świątecznej uczcie

Miód z miętą polej
Składniki:
- 100 ml octu winnego
- 100 ml odszumowanego miodu
- 1 łyżka sproszkowanej mięty polej
Odszumować miód. Wymieszać składniki. Spożywać przed jedzeniem w ilości ½–1 łyżka. Można dodać do herbaty koprowej. Stosować przez kilka tygodni.
Miód z miętą polej wzmacnia i oczyszcza chory żołądek, poprawia trawienie, „rozjaśnia oczy” (zaćma), jest pomocny przy zapaleniu pęcherza moczowego.
Napój z szałwii muszkatołowej
Składniki:
- 18 g liści szałwii muszkatołowej
- 6 g mięty polej
- 2 g nasion kopru włoskiego
- 50 g odszumowanego miodu
- 1 l wina wytrawnego
Wszystkie składniki gotować w winie ok. 5 minut. Odcedzić. Pić po obiedzie i kolacji po ok. 20 ml.
Napój z szałwii muszkatołowej wskazany jest przy przewlekłych stanach zapalnych żołądka, wrzodach żołądka i dwunastnicy, zakażeniu bakterią Helicobacter pylori, słabym trawieniu.
Woda fasolowa
Składniki:
- ½ l wody
- 3–4 łyżki fasoli (białej lub czerwonej)
- 1 łyżka oleju słonecznikowego lub 1 łyżeczka masła klarowanego
Fasolę zagotować w wodzie, bez uprzedniego moczenia. Gotować 20–30 minut. Dodać łyżkę oleju słonecznikowego lub masło. Wymieszać. Odcedzić. Gorący wywar często pić małymi łykami do ustąpienia dolegliwości.
Łagodzi ból narządów wewnętrznych (trzewi), wzmacnia ich pracę.
Żródło:
„Hildegardowa kuchnia polska" A., K. i L. Walkowskie, Polskie Centrum św. Hildegardy 2018
![]() |
dr Alfreda Walkowska
Stowarzyszenie Centrum św. Hildegardy w Polsce
dr Alfreda Walkowska teolog; znawczyni dzieła św. Hildegardy; współpracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; autorka książek i licznych artykułów; wydawca, tłumaczka; inicjatorka i prezes pierwszego polskiego Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce. Od 1992 roku popularyzuje w kraju i za granicą wiedzę o św. Hildegardzie z Bingen. Związana z Benedyktyńskim Instytutem Kultury w Tyńcu jako inicjatorka i prowadząca warsztaty oraz rekolekcje z postem według św. Hildegardy. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|