Rolnicy chętnie korzystają z dzierżawy
Od początku działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych) do chwili obecnej przyjęto do Zasobu WRSP ok. 4,75 mln ha gruntów. Obecnie jest w nim niemal 1 mln 341 tys. ha. Prawie 60% powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP znajduje się na terenie działania pięciu Oddziałów Terenowych: we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie i Warszawie.
Dzierżawa gruntów rolnych
Podstawową formą zagospodarowania gruntów rolnych Zasobu jest dzierżawa. Oferta KOWR skierowana jest głównie do rolników indywidualnych chcących powiększyć lub utworzyć nowe gospodarstwa rodzinne. Rolnicy chętnie korzystają z dzierżawy, gdyż jest to dogodny sposób użytkowania gruntów i budynków, niewymagający angażowania dużych środków finansowych, jak ma to miejsce przy nabywaniu nieruchomości.
Według stanu na koniec lipca 2023 r. w dzierżawie pozostawało ponad 1 mln 83 tys. ha. Największe powierzchnie wydzierżawionych gruntów znajdują się w województwach: zachodniopomorskim – 223,6 tys. ha; wielkopolskim – 164,8 tys. ha; dolnośląskim – 157,2 tys. ha i warmińsko-mazurskim – 131,6 tys. ha. W siedmiu miesiącach br. wydzierżawiono ogółem prawie 20,4 tys. ha gruntów.
Wydzierżawienie nieruchomości Zasobu WRSP następuje głównie w trybie przetargowym. Podstawowym rodzajem przetargów na dzierżawę jest przetarg ograniczony, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne. W okresie od początku stycznia do końca lipca 2023 r. w całym kraju odbyło się ponad 3,4 tys. przetargów na dzierżawę. Najwięcej przetargów w tym okresie przeprowadziły Oddziały Terenowe w: Lublinie – 837, Wrocławiu – 512 i Rzeszowie – 279.
Sprzedaż państwowej ziemi
Inną formą gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa jest sprzedaż. W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. zrealizowana sprzedaż nieruchomości Zasobu WRSP wyniosła niemal 2,6 tys. ha. Najwyższą odnotowano w Olsztynie – 418 ha, Gorzowie – 327 ha i Szczecinie – 283 ha.
W miesiącach I-VII 2023 r. odbyło się prawie 12,9 tys. przetargów na sprzedaż. Najwięcej zorganizowały Oddziały Terenowe w Szczecinie, Wrocławiu i Rzeszowie, odpowiednio: 1613, 1507 i 1492.
Grunty pozostające do rozdysponowania
Według stanu na koniec lipca 2023 r. do rozdysponowania pozostawało 150,4 tys. ha
nieruchomości Zasobu WRSP. Największymi powierzchniami pozostającymi do rozdysponowania dysponują oddziały terenowe: we Wrocławiu i Szczecinie.