Jak rozpoznać zawał serca?

Zawał serca - objawy
W poprzednich artykułach informowaliśmy o anty-zawałowej profilaktyce (polecamy artykuł: Jak uniknąć zawału serca?)
Teraz nadszedł czas na kilka porad, które pozwolą rozpoznać zawał u siebie lub bliskiej osoby. Zamieszczone poniżej wskazówki oparte są na poradach publikowanych w ramach różnych akcji profilaktycznych dotyczących dbania o serce, np. przez Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
Zlokalizowany w okolicy mostka (a czasem serca) bardzo silny, długotrwały i piekący ból w klatce piersiowej to najważniejszy i najczęściej spotykany objaw zawału serca. Inne objawy to duszności, pocenie się, nudności oraz zawroty głowy. Zdarza się, że w przypadku kobiet w sposób wyraźniejszy dostrzegalne są te „poboczne” objawy niż sam ból. Zdarza się też, że u osób starszych lub cierpiących na cukrzycę zawał może być nawet bezbolesny.
Bardzo duże znaczenie w rozpoznaniu zawału ma czas trwania bólu. Zawał serca związany jest z bólem długotrwałym, trwającym ponad 20 minut. Jeżeli ból wystąpił w czasie intensywnego wysiłku fizycznego należy odpocząć przez kilka minut i poczekać aż minie (osoby, którym lekarz przepisał wcześniej nitroglicerynę powinny zażyć tabletkę pod język lub skorzystać z aerozolu). Jeżeli po upływie 20 minut ból nie ustępuje powinniśmy wezwać karetkę.
Jak pomóc osobie, która ma zawał serca?
Najważniejsze to zachować spokój i jak najszybciej wezwać karetkę (telefony 112, 999), bo szybkie dotarcie do szpitala i profesjonalna pomoc medyczna w największym stopniu pomogą opanować zawał serca. W czasie oczekiwania na ambulans dobrze jest sprawdzać tętno i oddech, jeżeli się zatrzymają należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |