KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
23 grudnia 2020

Zdrowotne zalety świątecznego maku

Bez maku trudno wyobrazić sobie tradycyjne świąteczne potrawy. Na wigilijnym stole mak symbolizuje płodność i dostatek. Kojarzy się także… z narkotykami. Jak to jest z makiem? Czy jest zdrowy? Jak najlepiej go spożywać? Zapraszamy do lektury!

Mak w kuchni

Kutia i makowiec – to chyba najbardziej znane potrawy świąteczne przygotowane na bazie maku, ale można go w kuchni wykorzystać także na inne sposoby. Sprawdza się jako dodatek do potraw na bazie ryżu albo makaronu. Nie zapominajmy także o… marcińskich rogalach, czyli listopadowych słodkościach obowiązkowych w dniu 11 listopada. Znakomitym produktem spożywczym jest także olej makowy, który zasługuje na odrębny artykuł. Co ważne, nie wykorzystuje się go do smażenia, ale „na zimno” jako dodatek, np. do sałatek i dresingów.

Zalety zdrowotne maku

Dlaczego warto przynajmniej od czasu do czasu sięgnąć po potrawy zawierające te ziarna? Spożywanie nasion maku może korzystnie wpłynąć na procesy przemiany materii (pobudza apetyt) i układ nerwowy. W nasionach maku znajdziemy: żelazo, wapń, magnez oraz witaminy z grupy A, B i D. Najważniejszym (bo stanowiącym ok 50%) składnikiem nasion maku są jednak tłuszcze. Szczególnie cenny jest kwas linolowy stanowiący dobre źródło białka i wapnia. Tłuszcz ten wymieniany jest także często jako ważny element diety osób borykających się z chorobami związanymi z pracą serca. 

Różne rodzaje i zastosowania maku…

Na sklepach i polach spotkać możemy kilka rodzajów maku. Mak polny to często występujący chwast, do celów handlowych wykorzystywany jest najczęściej mak lekarski. Oprócz zastosowania w produktach spożywczych, mak służy jako surowiec do produkcji opium wykorzystywanego przez przemysł farmaceutyczny. 

Kontrowersje wokół maku 

Z maku wytwarzać można substancje narkotyczne. To właśnie dlatego w Polsce jego uprawa objęta jest szczególnymi warunkami prawnymi – musi być rejestrowana pod rygorem surowych kar. Dlatego nie tak często możemy zoabczyć pola makowe w naszym kraju.

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione