KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Zdrowotne zalety świątecznego maku

Opublikowano 23.12.2020 r.
Bez maku trudno wyobrazić sobie tradycyjne świąteczne potrawy. Na wigilijnym stole mak symbolizuje płodność i dostatek. Kojarzy się także… z narkotykami. Jak to jest z makiem? Czy jest zdrowy? Jak najlepiej go spożywać? Zapraszamy do lektury!

Mak w kuchni

Kutia i makowiec – to chyba najbardziej znane potrawy świąteczne przygotowane na bazie maku, ale można go w kuchni wykorzystać także na inne sposoby. Sprawdza się jako dodatek do potraw na bazie ryżu albo makaronu. Nie zapominajmy także o… marcińskich rogalach, czyli listopadowych słodkościach obowiązkowych w dniu 11 listopada. Znakomitym produktem spożywczym jest także olej makowy, który zasługuje na odrębny artykuł. Co ważne, nie wykorzystuje się go do smażenia, ale „na zimno” jako dodatek, np. do sałatek i dresingów.

Zalety zdrowotne maku

Dlaczego warto przynajmniej od czasu do czasu sięgnąć po potrawy zawierające te ziarna? Spożywanie nasion maku może korzystnie wpłynąć na procesy przemiany materii (pobudza apetyt) i układ nerwowy. W nasionach maku znajdziemy: żelazo, wapń, magnez oraz witaminy z grupy A, B i D. Najważniejszym (bo stanowiącym ok 50%) składnikiem nasion maku są jednak tłuszcze. Szczególnie cenny jest kwas linolowy stanowiący dobre źródło białka i wapnia. Tłuszcz ten wymieniany jest także często jako ważny element diety osób borykających się z chorobami związanymi z pracą serca. 

Różne rodzaje i zastosowania maku…

Na sklepach i polach spotkać możemy kilka rodzajów maku. Mak polny to często występujący chwast, do celów handlowych wykorzystywany jest najczęściej mak lekarski. Oprócz zastosowania w produktach spożywczych, mak służy jako surowiec do produkcji opium wykorzystywanego przez przemysł farmaceutyczny. 

Kontrowersje wokół maku 

Z maku wytwarzać można substancje narkotyczne. To właśnie dlatego w Polsce jego uprawa objęta jest szczególnymi warunkami prawnymi – musi być rejestrowana pod rygorem surowych kar. Dlatego nie tak często możemy zoabczyć pola makowe w naszym kraju.

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO